/ - FOTO: PRINTSCREEN
02/10/2023 u 11:10 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Formira se novi okean: Zambija i Uganda bi mogle imati svoje obale

Pukotina je smještena na granicama tri tektonske ploče koje se postepeno udaljavaju jedna od druge već neko vrijeme

Istraživači navode da su dva dijela afričkog kopna počela da se razdvajaju otvarajući put za čitav novi okean da prođe kroz taj rascjep. Zemlje poput Zambije i Ugande mogle bi jednog dana da imaju svoje obale ukoliko kopnena masa nastavi da se razdvaja.

Naučnici su uspjeli da pronađu tačno mjesto na kome se duboko pod zemljom prvi put otvorio kontinent čija je površina veća od 30 miliona kvadratnih kilometara.

Pukotina je smještena na granicama tri tektonske ploče koje se postepeno udaljavaju jedna od druge već neko vrijeme. Geolozi su ukazali da će ovaj kompleksni tektonski proces osloboditi mjesto za potpuno novo vodeno tijelo milionima godina od danas, prenosi 021.rs.

Naučnici su otkrili da je pukotina, poznata kao Istočnoafrički rov, trenutno duga oko 55 kilometara, nakon što se prvi put pojavila 2005. godine u pustinjama Etiopije.

- Ovo je jedino mjesto na Zemlji na kome možete da proučavate kako kontinentalni rasjed postaje okeanski - rekao je Kristofer Mur s Univerziteta Lids.

Mur je uz pomoć satelitske radarske tehnologije pratio vulkansku aktivnost istočnoafričkog regiona koja se najčešće povezuje sa postepenim raspadom kontinenta. Pukotina se nalazi na granicama afričke, arapske i somalske tektonske ploče, a posljednjih 30 miliona godina arapska ploča se polako udaljava od afričkog kontinenta.

Isti ovakav tektonski pomak viđen je i ranije jer su tako nastali Crveno more i Adenski zaljev između dvije povezane kopnene mase.

Somalska ploča se također udaljava od afričke - produbljujući svoj put kroz Veliku rasjednu dolinu. Istraživači su uz pomoć GPS instrumenata uspjeli da precizno izmjere pokrete zemlje.

- Uz pomoć GPS tehnologije možemo da izmjerimo stope kretanja do nekoliko milimetara godišnje. Kako dobivamo sve više podataka mjerenja, možemo bolje da shvatimo šta se dešava. Adenski zaljev i Crveno more će preplaviti region Afar i Veliku rasjednu dolinu i postati novi okean, a taj dio istočne Afrike postat će sopstveni odvojeni mali kontinent - rekao je pomorski geofizičar i profesor Univerziteta Kalifornija Ken Mekdonald.

Tri tektonske ploče udaljavaju se jedna od druge različitim brzinama, ali Mekdonald kaže da se arapska odvaja od afričke brzinom od 2,5 cm godišnje. Afrička i somalska ploča odvajaju se sporijim tempom od oko pet milimetara svake godine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 22:56