Grupa naučnika, predvođena Gabrijelom Fereirom sa njemačkog Univerziteta u Tibingenu, identifikovala je primjerak pronađen u Brazilu star između 40.000 i 9.000 godina.
Oni su je opisali kao novootkrivenu vrstu u radu objavljenom u naučnom časopisu „Biology Letters“ koji izdaje Britansko kraljevsko društvo.
Oklop fosilizovanog Peltocephalus maturina, koji je dobio ime po džinovskoj morskoj kornjači koja se pojavljuje u bestseler knjigama Stivena Kinga, dugačak je oko 1,8 metara. To je jedna od najvećih poznatih slatkovodnih kornjača na svijetu.
Azijska kornjača mekog oklopa, koja dostiže maksimalnu dužinu od 140 centimetara, i oko 110 centimetara duga južnoamerička rječna kornjača su među najvećim slatkovodnim kornjačama koje žive danas.
- Iz prošlosti znamo za samo nekoliko kornjača koje su živele u slatkim vodama, a oklop im je bio duži od 150 centimetara - rekao je Fereira i dodao da su donedavno tako velike životinje bile poznate prvenstveno iz miocena, perioda od pre 23 do pet miliona godina.
Istraživači su rekli da su donju vilicu kornjače pronašli rudari u rudniku zlata u brazilskom Porto Velji. Urađene analize pokazuju da je dužina oklopa pronađenog primjerka bila oko 180 centimetara, prenosi N1.
- Otkriće nas je iznenadilo jer slatkovodne kornjače, za razliku od njihovih kopnenih i morskih rođaka, rijetko su tako ogromne, a najmlađi džinovski fosili koji su nam do sada poznati potiču iz miocenskih naslaga - rekao je Fereira.
To je najnovije poznato fosilno otkriće džinovskih slatkovodnih kornjača i ukazuje na to da su one koegzistirale sa prvim ljudskim stanovnicima Amazonije, rekli su naučnici.
„Ljudi su se naselili u regionu Amazona prije oko 12.600 godina. Takođe znamo da su velike kornjače bile važan dio ishrane hominina još od paleolita - rekao je Fereira.
On je dodao da je još uvijek nejasno da li su hominini jeli i slatkovodne kornjače, koje je mnogo teže uhvatiti zbog njihove agilnosti, i da li su primjerci Peltocephalus maturina, zajedno sa južnoameričkom megafaunom, zapravo postali žrtva ljudske ekspanzije.