To je za "Dan" saopštila zastupnica Poreske uprave Anka Medojević, koja je zastupala interese države Crne Gore u tri i po godine vođenom sporu u Privrednom sudu zbog neispunjenog plana reorganizacije "Vektra Boke", odnosno zbog poreskog duga te kompanije.
– Nakon dostavljanja pisanog otpravka rješenja Privrednog suda kojim je odbijen predlog i dopuna predloga za uvođenje stečaja nad AD "Vektra Boka" Herceg Novi, Poreska uprava će u zakonom ostavljenom roku izjaviti žalbu Apelacionom sudu – kazala јe Medoјević za "Dan".
Sudija Privrednog suda Nemanja Popović u ponedjeljak je odbio predlog Poreske uprave da donese odluku o uvođenju stečaja u jednoј od bivših kompanija Dragana Brkovića. Na ročištu održanom u septembru, sudija Popović je odbio predlog Poreske uprave da se poreski dug "Vektra Boka" a.d. poveća na pet miliona.
Uoči donošenja odluke Privrednog suda, prošle nedjelje, hercegnovska kompanija Ellena group Danila Matijaševića, kao vlasnik 33 odsto akcija "Vektra Boke", uplatila je 1,03 miliona na depozit notara na ime poreskog duga zbog kojeg je Poreska uprava prije više od tri i po godine tražila da se uvede stečaj.
Od kada je početkom ljeta ušao u odbor direktora nekadašnje Brkovićeve kompanije, Matijašević se protivio uvođenju stečaja, tvrdeći da ima plan da prodajom hotela "Igalo" izmiri poreski dug i potraživanja bivših radnika i Opštine Herceg Novi.
Stečaјu se protivila i jedna grupa radnika, dok je druga grupa bila za uvođenje stečaјa, zastupajući mišljenje da samo stečaj može da garantuje namirivanje svih dugova kompanije.
"Vektra Boka" se nalazila pod mjerama reorganizacije Privrednog suda od 2017. godine. Poreska uprava, koja je više od tri godine pokušavala da uvede stečaj u "Vektri Boka", na ročištu u septembru pokušala je da poveća poreski dug te firme na nešto više od pet miliona, što je odbijeno.
Spor koji se vodio pred Privrednim sudom karakterisala su česta odlaganja ročišta.
U toku spora, Brković i njegovi sinovi su 2022. godine uhapšeni zbog pronevjere i pranja para u "Vektra Boki".
Obrt u sporu dogodio se u aprilu, kada je hercegnovska kompanija Ellena group kupila 33 odsto akcija "Vektra Boke" za 350.000 eura.
Jedan dio radnika bio je protiv te kupovine, ističući da planom reorganizacije nije dozvoljeno prodavati imovinu "Vektra Boke".
Pored poreskog duga i neispunjenog plana reorganizacije, kompanije je ostala dužna više zarada bivšim i sadašnjim radnicima, kao i dio doprinosa.
Kako je navedeno u obavještenju na sajtu Privrednog suda, odluka sudije Popovića još nije pravosnažna.