Prvi put u istoriji vjetar i solarna energija isporučili su više električne energije u Evropskoj uniji nego bilo koji drugi izvor energije. Oni su zajedno obezbijedili rekordnu petinu električne energije u EU 2022. godine, što je veći udio od gasa ili nuklearne energije, prema izvještaju istraživačkog centra za klimu Ember.
Rekordni dodaci novih kapaciteta energije sunca i vjetra 2022. pomogli su Evropi da lakše preživi krizu izazvanu sankcijama na uvoz ruskih energenata, padom u hidroelektranama izazvanim sušom i posljedično sa sušama, prekide u proizvidnji nuklearne energije, kaže se u analizi.
Oko 83 odsto pada hidro i nuklearne energije nadoknađeno je vjetrom i solarnom energijom, ali i štednjom i pogodnim vremenskim prilika, odnosno smanjenom potražnjom za električnom energijom. Ostatak je pokrio ugalj.
Ukupno je u 2022. godini instalirano novih 41 gigavata (GW) iz sunca, odnosno skoro 50 odsto više nego što je dodato 2021.
Proizvodnja struje iz sunca je u EU porasla za rekordnih 24 odsto u 2022. godini, što je pomoglo da se izbjegnu troškovi gasa od 10 milijardi eura. Oko 20 zemalja EU ostvarilo je rekordne udjele iz solarne energije, uključujući Holandiju, Španiju i Njemačku.
Očekuje se da će se rast vjetra i sunca nastaviti ove godine, dok će se hidro i nuklearna proizvodnja vjerovatno oporaviti. Kao rezultat toga, proizvodnja energije iz fosilnih goriva mogla bi pasti za 20 odsto u 2023. duplo više od prethodnog rekorda zabilježenog 2020. godine, predviđa analiza.
Vjetar i solarna energija proizveli su rekordnih 22,3 odsto električne energije u EU 2022. godine i po prvi put nadmašili nuklearnu energiju (21,9 odsto) i gas (19,9 odsto). To se desilo pošto su vjetar i solarna energija pretekli hidroenergiju 2015. i ugalj 2019. godine.
Podsjećamo, prije rata u Ukrajini, Evropa je nabavljala trećinu svog gasa iz Rusije. Iako su uvedene sankcije, zemlje Evropske unije i dalje se snabdijevaju energentima iz Rusije, ali u manjem obimu.