
Kako je kazao za "Dan" Aleksandar Božović, direktor preduzeća, ovakva mašina je prvi put stigla u Crnu Goru.
– Jedan od noviteta koji smo uveli je plaćanje kablova. Mi možemo da plaćamo do 500 eura kablove, jer imamo mašinu za mljevenje. Takođe, i usluge mašine možemo da rentiramo ukoliko neko želi da postigne veću cijenu svog bakra na tržištu. To će postići tako što će bakar biti očišćen. Da bi se to desilo on treba da prođe kroz određenu vrstu šredera koji mi imamo i da bakar pretvori u prah, a sa druge strane da odvoji plastiku. Kao takav bakar ima tržišnu vrijednost oko 7.000 eura. To znači da građani mogu da plate simbolično 100 eura po toni ili 200 eura po toni dobijenog bakra, kao usluge te mašine gdje će bakar da im dobije najveću moguću tržišnu vrijednost - kazao je Božović.
On kaže da koriste sve kablove iz elektronskog i električnog otpada kao i iz otpadnih vozila, jer mašina može da obrađuje kablove prečnika tri centimetra.
– Može da obradi sve kablove osim industrijskih kako bi bakar dobio najveću moguću tržišnu vrijednost - ističe Božović.
Nova djelatnost kojom se bavi Deponija je i izvoz ambalažnog stakla. Sa ovim projektom krenuli su od februara i za Bugarsku izvezli 500 tona stakla uglasvnom sa teritorije glavnog grada.
– Trebala je velika priprema za projekat i upornost da se izvade sve tranzitne potvrde. Bilo je izazovno i nije jeftino, jer je iz Crne Gore teško naći vozila sa kadama koja mogu da prevoze. Staklo je posao koji zahtijeva dosta rada, a ne zaradu. Mi imamo određenu otkupnu cijenu, ali svi troškovi koje radimo da bi došli do toga anuliraju zaradu. Bitno je da staklo ne zatrpavamo jer je to jedini materijal koji može bezbroj puta da se reciklira. I auto stakla izvozimo. Nama to postaje resurs i ne ide u sanitarne kade - rekao je Božović.
On navodi da su počeli i preuzimanje otpadnog ulja.
– Za realizaciju tog projekta očekujemo podršku Glavnog grada i Sekretarijata za komunalne poslove. Nebrojeno puta kolege iz Čistoće su imale primjedbe na ugostitelje kako prosipaju otpadna ulja u posude za odlaganje otpada. To ljeti proizvodi neprijatne mirise i otežava im posao. Ulje je izuzetan resurs i kao takav materijal on je čisti energent i ima svoju upotrebnu vrijednost. Mi smo spremni da ugostiteljima to plaćamo, a naša komercijala već je krenula da obilazi teren - rekao je Božović.