Контрабасисити који творе једини камерни ансамбл контрабаса у земљи, и један од ријетких у региону, уз клавирску пратњу Виде Белевић, извели су дјела аранжирана за овај састав од Вивалдиjа, Алта, Штрауса, Големовића, Вачкава, Огњеновића, као и нашег савременог аутора Сенада Гачевића.
Контрабас је све популарнији инструмент, потврдио је број публике који је испунио Камерну салу Музичког центра Црне Горе, а свака композиција поздрављена је здушним аплаузима.
Наступ у Музичком центру чланови "Бассонегра" виде као привилегију јер наступ пред домаћом публиком је увијек част, каже Белевић.
Програм састављен од композиција из класичног и модерног опуса, као и обрада народних пјесама осмишљен је с циљем да се овај састав позиционира на домаћој и регионалној сцени, али и да посвједочи да контрабас има капацитет да изведе најтананије мелодије и омогући публици да осјети љепоту музике.
Члан квартета Љубинко Лазић, соло контрабасиста Београдске филхармониjе и ванредни професор на Факултету уметности у Нишу, рекао је да је пуна Камерна сала Музичког центра доказ да се публика ужељела концерата.
Репертоар који је наша публика чула пажљиво је осмишљен, у жељи да публика чује овај инструмент у свим епохама - од барока до савремене и црногорске музике. Како каже Лазић, воли да наступа у камерном саставу (те је поред "Бассонегро" састава ангажован и у ансамблу "Басиона амороза"), у којем контрабас, као "инструмент из другог плана" долази до правог изражаја.
– Овдје сам свој на своме. У овом квартету се осјећам као код своје куће, поготово кад свирам са Вељком Белевићем, мојим професором на Музичкој академији на Цетињу – казао је Лазић.
Он додаје да је Цетиње деведесетих имало најјачу класу за контрабас у региону. Музицирање у камерном саставу искључиво контрабаса много значи, Предрагу Вуjовићу, контрабасисти Црногорског симфонијског оркестра (ЦСО), јер то је потпуно другачије искуство.
С.Ћ.