Трибином о ранохришћанским као и средњовјековним хришћанским споменицима на подручју данашње Подгорице, као и њиховом културно-историјском значају који рефлектују на савремено вријеме, почела је манифестација "Дани Светог Марка". Учесници трибине одржане у Светогеоргијевском дому под Горицом били су археолог Милош Живановић, из Центра за конзервацију и археологију Црне Горе, и Драган Радовић, кустос подгоричких Музеја и галерија. Трибину је модерирао свештеник Гојко Перовић.
Као закључак трибине наметнуо се став да управо споменичка грађа, материјални археолошки налази, још увијек видљиви, рјечито говоре о континуираном не само урбаном животу, већ и постојању хришћанства на овом подручју од његовог рођења као религије. Такође, да и материјална и нематеријална културна и историјска - археолошка баштина, проговара у свакодневном животу Подгорице и Подгоричана о вјековним слојевима хришћанства, источном и западном, као и суживоту са религијама које су се касније укоријениле на овом тлу. Било би потребно, закључено је, истражити и мање познате, па чак и досад нетакнуте и неистражене археолошке локалитете, нарочито средњовјековне, у самом граду, а како би се проширила и допунила сазнања везана за историју Подгорице, која баштини не само историју Дукље - Доклее, већ и средњовјековне Рибнице. Исказана је и потреба да се археолошке, историјске и спознаје историје умјетности не злоупотребљавају, не тривијализују и банализују у сврху дневне политике, већ да се валоризују на прави начин, а да се дискусије, на основу реалних података и истраживања, препусте школованим стручњацима.
Највише говора Живановић је посветио археолошким истраживањима и налазима на подручју Дукље и Златице, док је Радовић највише пажње посветио Цркви Св. Ђорђа под Горицом, која и изгледом и трајањем свједочи о историјским мијенама Подгорице.
– Живећи у овим нашим историјским темама у Црној Гори, често заборављамо да живимо на терену великог насљеђа ране хришћанске цркве из првих вјекова, и да сигурно овај велики духовни живот хришћанске цркве у Црној Гори, а чије плодове убирамо, има везе са животом првих хришћана на овом простору, и да се не ради само о неким каменим остацима чију употребу и значење не знамо, већ да је ријеч о континуитету живота хришћанске цркве - рекао је Перовић, између осталог.
Манифестацију "Дани Светог Марка" организовали су Митрополија црногорско-приморска, подгоричка Црквена општина и Црква Светог Ђорђа под Горицом, у част 30 година од обнове литије у част заштитника Подгорице - Светог Марка, као и храмовне славе Цркве под Горицом.
Манифестација је настављена синоћ солистичким концертом етно-појца Данице Црногорчевић.
Ж.Ј.