
Knjigu - dramu "Princeza Ksenija od Crne Gore" je objavilo Crnogorsko narodno pozorište u ediciji "Premijere", a urednik izdanja je prof. Janko Ljumović. Kako je podsjetio, prvi put je drama objavljena 1994. godine u izdanju "Grafosa" sa Cetinja, zatim 1997. u izdanju CNP a povodom 100. izvođenja komada, a sada je pred publikom kritičko izdanje koje materijalizuje fenomene vezane za ovu predstavu. Napominje da ovaj tekst Vojvodićeve, kao i predstava, i dalje izaziva interesovanje pozorišne publike i čitalaca, kao i pozorišnih stručnjaka.
Prof. dr Ivan Medenica, pozorišni kritičar, navodi da je sjećanje centralna tema teksta drame "Princeza Ksenija od Crne Gore", centralni problem, a koji je izražen i u svakom teatarskom činu.
– Ovo je neka vrsta metateatarskog eseja o sjećanju, prije svega istorijskom sjećanju, mogućnostima istorijskog sjećanja - da li mi iz istorije nešto učimo, koliko je istorijsko sjećanje nepouzdano, zašto nam se istorija ponavlja, da li su lična sjećanja jedina validna i jedina prava i moguća istorija, i na kraju, a u suštini na početku - ovo je jedan komad o sjećanju na jednu predstavu koja je bila jedna vrsta unutrašnjeg egzila za svoje stvaraoce i publiku u vremenu kada je nastala - naveo je Medenica, dodajući da tome najviše doprinosi i sada dopisani Prolog. Pored teme sjećanja, naglašeno istorijskog sjećanja i njegove nemoći i ograničenja, kaže Medenica, naglašena je i tema egzila. S tim su skopčane i političke teme, kao što je gubitak državne samostalnosti Crne Gore i egzila kraljevske porodice Petrovića nakon Prvog svjetskog rata. To je, dodaje Medenica, i nacionalna trauma, a koja se tiče i nacionalnih identitetskih pitanja, navodeći da su ta pitanja - "sukobi unutar jedne nacije samo i isključivo rezultat političkih manipulacija".
Prvakinja CNP-a glumica Varja Đukić izrazila je zadovoljstvo što joj je pružena prilika da nakon tri decenije u ovoj predstavi ponovo igra princezu Kseniju, ali, sada kao 80-godišnjakinje. Istakla je potrebu da se komad prevede na strane jezike i igra i na scenama van Crne Gore.
Prisutnima se obratio i Ilija Subotić, direktor CNP-a, navodeći da je riječ o drami i predstavi koja je uticala ne samo na pozorišna, već i vanteatarska dešavanja u Crnoj Gori.
Na kraju, obraćajući se prisutnima, Vojvodićeva je rekla da je aktuelnost ovog teksta razlog da se ponovo bavi njime i kao tekstom i kao pozorišnim činom. Ujedno, da je potreban danas novi pogled i sagledavanje svih istorijskih sjećanja koja gajimo.
Коментари (0)
Оставите свој коментар