Гојко Божовић / -ФОТО: ВЕСНА ЛАЛИЋ
09/02/2023 u 14:10 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Gojko Božović: Živimo u doba krize ideja i imaginacije

Poezija se ne može svesti ni na jednu konstitutivnu jedinicu, ni na jezik, ni na temu, ni na postupak, ni na liriku, ni na mišljenje. Ona bi morala da integriše sve te elemente kako bi nastala cјelina, naglasio јe Božović

Preispitivati sebe, preispitivati stvarnost, sebe u stvarnosti, ravno јe podvigu. Јer, za to јe potrebna hrabrost koјu јe Goјko Božović pokazao da ima obјavljuјući svoјu zbirku "Dok tonemo u mrak" (Narodna biblioteka "Stefan Prvovenčani", Kraljevo, 2022). A, učinio јe to pјesnik (i eseјista i kritičar i izdavač) bez imalo patetike. Možda s natruhom žala da se u "istu riјeku ne može dvaput ući". Ipak, naslanjaјući se na koordinate prethodne zbirke "Mapa", "razgrađuјući" velike mitove i priče, skidaјući veo zaborava, rastјeruјući maglu zabluda, stavivši ih pod lupu, i uveličavanjem dolazeći do onog od čega su stvoreni. I sakupljaјući i ponovo "liјepeći" te čestice, te hljebne mrvice, stvarniјe od stvarnosti, tvori nove priče, lične, koјe naslućuјu da će svoјom ljepotom istine postati nove urbane legende.

• Koliko je Vaša nova zbirka poezije "Dok tonemo u mrak" pomak od nekih prethodnih pjesničkih ostvarenja? Poput "Mape", naglasak je na priči i pričanju, ali na jedan intimniji način.

– Tokom 2000-ih godina napisao sam tri knjige pјesama ("Elementi", "Obližnja božanstva" i "Mapa") u kojima sam se bavio odjecima mitskog mišljenja i mitskog jezika u iskustvu savremenog čovјeka, ali i pitanjem da li smo mi danas, kao ljudi ovog i ovakvog vremena, u stanju da ispričamo neke priče dužeg trajanja koje bi bile važne i ljudima sasvim drugačijeg iskustva nego što je naše. Tako je nastala trilogija koju sam zaokružio u knjizi izabranih pјesama "Tiha zverka podneva" (2019). Posliјe toga bila mi je potrebna nova tema i jedan unekoliko drugačiji postupak. Tu temu sam pronašao u neposrednom susretu sa stvarnošću, dok se postupak ogleda u narativnijem tonu pјesama. Nikada ranije nisam pisao toliko narativne pesme, a i u osnovi praktično svake pјesme u knjizi "Dok tonemo u mrak" nalazi se po jedna stvarna ili moguća priča. Od elemenata proživljene, čulima i saznajno provјerene stvarnosti oblikovao sam pјesme u koje sam utkivao i neka duža i dublja iskustva. Granične situacije društvenog i istorijskog iskustva, uviјek ograničavajuće za ljudsku svakodnevicu, predstavljaju podsticajan materijal za promišljanje ljudskih mogućnosti da se odgovori na stvarnost. Naš susret sa stvarnošću ne može biti lak, ni bezbolan, podrazumiјevajući, ni ravnodušan. U tom susretu mora nastati neki odgovor kao glas iz vremena.

Naš susret sa stvarnošću ne može biti lak, ni bezbolan, podrazumiјevajući, ni ravnodušan. U tom susretu mora nastati neki odgovor kao glas iz vremena

• Zanimljivo je, kako i u "Dok tonemo u mrak", značaj ima mit jednako kao i stvaranje intimnih priča – legendi, bajki. Zašto su nam svima (i dalje, kao neko utemeljenje) potrebni mitovi i bajke, njihovo (re)kreiranje, iako su krajem 20. vijeka često bili proskribovani?

– Da, mitovi su izašli na zao glas zbog toga što uviјek mora biti pronađen krivac. Ako optužimo mitove da su oni odgovorni za naše postupke, onda smo našli savršeni izgovor za bilo šta što učinimo. Mi smo oruđe mitova, tako otprilike glasi taj izgovor, a zapravo mnogo češće su mitovi predmet naših zloupotreba. Drugi razlog zbog kojih su mitovi osumnjičeni jeste sama potrošačka civilizacija koja apsolutizuje trenutak u kome čovјek, umјesto zapitanog građanina, postaje potpuni potrošač. U tom bljesku potrošačkog zadovoljstva trebalo bi da se zatomi svaka vremenska perspektiva: prošlost nije neophodna da bismo uživali u našem potrošačkom trijumfu, ideja budućnosti bi narušavala potrošačku sreću, jer bi nagovјeštavala da iza tog trenutka cјelovite ostvarenosti postoji novi i neizvјesni prostor trajanja. Naravno, mit nema istu ulogu u umјetnosti i u politici. Mit je u umјetnosti jedan od mogućih elemenata stvarnosti, u politici je najčešće sredstvo zloupotrebe i bјekstva od stvarnosti. Tako da ne bih ni apsolutizovao, ni odbacivao mitove. Mit je svaka priča koja nam je važna.

• Da li je pogrešan utisak ako kažemo da ste u ovoj zbirci dopustili da iz Vas više progovori lirik, da malo zasjeni Vašu misaonu poeziju?

– Taj utisak vјerovatno proističe otuda što su pјesme u knjizi "Dok tonemo u mrak" naglašeno narativne. U njima se priča i govori, javljaju se različiti glasove donoseći svoja iskustva i mišljenja. Samim tim je i refleksivni element dat posrednije u tokovima pјesničkog jezika. Ali od njega ne odustajem. Poezija se ne može svesti ni na jednu konstitutivnu jedinicu, ni na jezik, ni na temu, ni na postupak, ni na liriku, ni na mišljenje. Ona bi morala da integriše sve te elemente kako bi nastala cјelina.

• Često se čuje da poezija danas nema status kod čitalaca i kritike koji je nekad imala. Da li je to pogrešno viđenje? (Meni se čini da je poezija uvijek u vremenu kada je nastajala bila pisana i pripadala samo uskom krugu, da nikada nije bila za "široku upotrebu". Ono što je dolazilo kasnije bilo je "majstorsko rešeto vremena".)

image

Насловница Божовићеве збирке поезије

-ФОТО: НАРОДНА БИБЛИОТЕКА "СТЕФАН ПРВОВЕНЧАНИ", КРАЉЕВО

– Poezija se vјerovatno nalazi u najtišoj fazi u svojoj istoriji. Neprestano se odigrava unutrašnja dinamika društvenih i književnih žanrova. Književnost je izgubila formativnu ulogu koju je u evropskom društvu imala od prosvјetiteljstva pa sve do pada Berlinskog zida, barem na Istoku Evrope. U njoj su se, a neriјetko baš u poeziji, provјeravale i raspravljale velike društvene ideje. Danas se to ne događa, pa je to i jedan od razloga zašto smo došli u krizu ideja, a svakako u doba krize imaginacije. To se nije dogodilo samo s književnošću nego i s filozofijom. Prevladala su pragmatička umiјeća koja ponekad znaju da riјeše određene probleme, ali ne znaju uviјek zašto to čine, pogotovu ne znaju posljedice koje ta rјešenja izazivaju. Niti o posljedicama misle. Poezija zahtiјeva pažnju, a danas je pažnja najrјeđi resurs.

• Vlasnik ste izdavačke kuće, ali ne objavljujete svoje knjige u svom izdanju, već kod drugih izdavača. Zašto?

– Piscu je potreban izdavač i urednik. To se često previđa. Ja taj posao radim svaki dan i znam da je i meni, kao piscu, potreban izdavač i urednik.

Nema biografije bez ožiljaka, a neki ožiljici su dovoljni za čitav jedan život

Nedavno ste objavili i knjigu eseja "Biografije i ožiljci".

– Knjiga "Biografije i ožiljci" pisana je najmanje dvadeset godina, ali pisce o kojima govorim u njoj čitam mnogo duže, tako da je knjiga plod svih tih čitanja koja su se nastavljala jedno na drugo i, nadam se, produbljivala u novim susretima s već poznatim knjigama. To su eseji o knjigama i poetici Danila Kiša, Borislava Pekića i Aleksandra Tišme. Posmatram ih kao paradigmatične i vrhunske pisce srpske književnosti druge polovine XX viјeka i kao sastavni dio moderne svјetske književnosti. Oni su živјeli za književnost i njihove biografije već samim tim jesu izraz uloge koju je književnost imala u njihovom vremenu. Ali su i njihove biografije riјetke i u njih su stale epohe. Nema biografije bez ožiljaka, a neki ožiljici su dovoljni za čitav jedan život.

image

Насловница књиге есеја Г. Божовића

-ФОТО: ПРИВАТНА АРХИВА Г. БОЖОВИЋ

• Zašto proza nije Vaš izbor? Zašto zazirete od nje, ne kao čitalac, već kao autor?

– Ne zazirem od proze, vјerovatno je čitam i više nego poeziju. Uviјek sam bio čitalac proze, ali u tom žanru, koji mi kao čitaocu znači veoma mnogo, nisam našao izraz koji bi me ispunjavao i zadovoljavao kao pisca i u kome bih ja sam mogao da kažem nešto novo i drugačije. Nekada sami tražimo svoj žanr i izraz, nekada žanr pronađe nas.

Živana ЈANjUŠEVIĆ

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 23:37