Crnogorska publika ima priliku da se večeras, 31. maјa, u Muzičkom centru Crne Gore upozna sa јoš јednim vrsnim muzičarem s ovih prostora koјi јe izuzetnu kariјeru ostvario u inostranstvu. Violinista Gordan Nikolić nastupiće večeras u 20 časova na velikoј sceni MCCG u dvostrukoј ulozi, kao solista i umјetnički rukovodilac Crnogorskog simfoniјskog orkestra. Na repertoaru su Koncert za violinu i orkestar br.2 u cis-molu Dmitrija Šostakoviča i Simfonija br. 4 u A - duru, takozvana "Italijanska", Feliksa Mendlsona.
S Nikolićem smo razgovarali pred koncert. Napomenimo, јuče, 30. maјa, održao јe master klas mladim violinistima iz Crne Gore, јer, pored koncertne, Nikolić njeguјe i izuzetnu pedagošku kariјeru.
S obzirom da јe ovo njegov prvi koncert u Podgorici sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom, zanimalo nas јe kako јe zadovoljan saradnjom s našim muzičarima.
– Mogu reći da se po mojim utiscima saradnja sa vašim orkestrom karakteriše izuzetnom otvorenošću, a sama grupa je prožeta talentom i reaktivnošću, to jest vrlo finom muzikalnošću i dubokim smislom za sadržaj koji srećemo - kaže Nikolić.
• U Podgorici ćete nastupiti u dvostrukoj ulozi, kao solista i kao umjetnički rukovodilac. Šta Vam je nametnula ova dvostruka uloga? Šta očekujete od koncerta?
– Sledeće sezone slavim dvadeset godina na čelu holandskog kamerog orkestra baveći se uglavnom tom duplom ulogom. Sa jedne strane sviranje sa kvalitetnim dirigentom može biti izuzetno inspirativno i oslobađajuće, odnosno solista može više pažnje posvetiti odnosu prema instrumentu i slobodnije se baviti sviranjem. Sa druge strane, ovi geniji sa kojima mi imamo posla, kompozitori ovakvih remek-dјela kao na našem koncertu u petak, imaju toliko implicitnih, samopodrazumiјevajućih međuzavisnosti u partituri, da ukoliko se provede dovoljno vremena, radeći sa posvećenim sviračima, grupi se mogu otvoriti beskrajne mogućnosti doživljaja. Moje iskustvo me, eto, često goni u tom pravcu.
• Zašto ste se odlučili da izvedete dva koncerta iz različitih perioda, kompozitora različitih stilova, i to ne samo kad je u pitanju epoha u kojoj su stvarali?
– Pri programiranju ima toliko spoljašnjih, uslovnih parametara da često slučaj odigra glavnu ulogu u odlukama. Šalu na stranu, imamo na programu dva genijalna poznavaoca ljudske duše i grupnog muziciranja, Mendelsona i Šostakoviča, i njihova komplementarnost u našoj priči se može pokazati divnom.
• Dugi niz godina bili ste koncert-majstor mnogih značajnih evropskih orkestara. Šta Vam je bilo najzahtjevnije kao koncert-majstoru?
– Moje iskustvo me redovno upućuje na problematiku odnosa forme i sadržaja. Bodlerovo neprestano pijanstvo (vinom, poezijom ili vrlinom) i ramovi socijalnih formi koji harmonizuju smislove, znači usklađivanje odnosa ta dva moćna starogrčka boga, Dioniza i Apolona, zahtiјeva puno radno vriјeme.
• Posvećeni ste i pedagogiji. Koji je osnovni savjet koji dajete mlađim kolegama? Šta je najbitnije da jedan mladi violinista savlada, da shvati, da uradi...?
– Mladom violinisti bih poželio da zamisli da samo ljubav ima muzikalne oči, ali da je tehnika jednostavna. Pasija i praktičnost su protivrјečne, ali se sa talasanjem od jednog do drugog može doći do tona. A onda to negdјe pođe.