
Festival romske kulture, prvi po redu, održan je u podgoričkom KIC „Budo Tomović“ na dan kada se obilježava Svjetski dan jezika Roma, 5. novembra. Publici su ponudili nekoliko programa. Festival je dio projekta „Moj život“ - kampanje Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, NVO Romski kulturni centar i Evropske unije, koju realizuje P.R.A. agencija u 11 opština Crne Gore.
Festival je počeo stručnim skupom o romskom jeziku pod nazivom „Projekat romologija - Može li i kako romski jezik ući u školski sistem Crne Gore?“ u kojem su učestvovali anglista - lingvista prof. dr Igor Lakić, dekan nikšićkog Filološkog fakulteta UCG, antropolog-etnolog dr Vesna Delić, mr Sokolj Beganaj, ispred Ministarstva, koji je i nacionalni koordinator za pitanja Roma, i novinar Senad Sejdović, koji je i moderirao skup.
Kao jedna od ključnih tema skupa nametnula se potreba standardizacije romskog jezika, kao i njegovo uvođenje u školski-obrazovni sistem, ali i u upotrebu u državnim institucijama, ustanovama i organima. Bilo je govora i o dosadašnjim naporima i dostignućima po tom pitanju, kao i (ne)razumijevanju većinske zajednice i države spram ovog manjinskog jezika.
– Tražimo mogućnosti, tražimo put kako da uvedemo romski jezik u institucije, i biće to izazovno - rekao je Beganaj, između ostalog.
Prof. Lakić naveo je da postoji mogućnost osnivanja master studija romologije na Filološkom, što bi dovelo do školovanog kadra osposobljenog da romskoj, ali i drugoj djeci prenosi znanja vezana za romski jezik, istoriju i kulturu.
Ovom prilikom naglašeno je i da je njegovanje romskog jezika u zajednici iz koje je potekao ujedno i najvažniji momenat za očuvanje, ali i za integraciju u širu zajednicu, a da se pritom ne dogodi asimilacija. Jer, i romski, kao i drugi jezici, jedan je od osnovih temelja identiteta.
Nakon izlaganja četvoro učesnika skupa, i publika je dobila priliku da s njima razgovara o ovim pitanjima i predlaže moguća rješenja problema.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар