
U sklopu samostalne izložbe likovne umjetnice Irene Lagator Pejović "Povezani pejzaži", održana su dva predavanja. Najprije se publici u prostorijama Fondacije Petrović Njegoš obratila poljska istoričarka umjetnosti dr Karolina Majevska Gude, kustoskinja ove postavke Lagator Pejović, a potom i kustoskinja Centra savremene umjetnosti Crne Gore Anita Ćulafić. Izložbu Lagator Pejović organizovali su Fondacija Petrović Njegoš i CSUCG - Laboratorija kolekcije umjetnosti nesvrstanih zemalja. "Povezani pejzaži" Lagator Pejović završena je 10. maja, ali se rad na stazi u parku održava postepeno do 10. septembra.
Umjetnica je tokom večeri moderirala razgovor sa kustoskinjama, i dala uvodnik u veče najavljujući naredna dešavanja vezana za "Povezane pejzaže".
Poljska kustoskinja dr Majevska Gude publici se obratila onlajn. Iz više navrata ona je istakla da ne samo radovi predstavljeni na "Povezanim pejzažima", već generalno rad Lagator Pejović u sebi pored estetskih, nosi i snažne etičke poruke vezane za ekološko i socio-političko osvješćivanje. A, sve to, kako je istakla Majevska Gude kroz feminističku vizuru i naglašen istraživački proces, koji karakteriše i umjetnička intervencija. Ona je pojasnila i zašto su se odlučile da ovu postavku ambivalentno naslove "Povezani pejzaži".
– Ovaj naslov ne treba posmatrati toliko metaforički, koliko figurativno, a proisteklog iz materijalističkog i feminističkog načina mišljenja - rekla je Majevska Gude, navodeći da je razlog tome i performativnost koju ova postavka u sebe i te kako uključuje. Takođe, da naslov postulira ne samo povezanost sa okolnim prirodnim pejzažom - parkom, već i onim što je naslijeđe mjesta - Dvorca Petrovića - odnosno Galerije umjetnosti nesvrstanih zemalja "Josip Broz Tito", kolekcije radova koja je ostala iz jednog prošlog vremena i Pokreta nesvrstanih.
O Galeriji umjetnosti nesvrstanih, koja je nastala i korespondirala i sa političkim principima Pokreta nesvrstanih, od kojih je najvažniji bio miroljubiva koegzistencija, govorila je Ćulafić.
– Mislim da smo kroz program Laboratorija i saradnjom s umjetnicima uspjeli da utremo put budućim umjetničkim i naučnim doprinosima i istraživanjima, a koja pojedina djela ove kolekcije uspješno stavljaju u određeni kontekst, aktuelizujući je i dajući mogućnost novog kustoskog čitanja - rekla je Ćulafić, između ostalog.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар