
Jednostavno, skulpture, crteži, kolaži, a opet, iza toga se krije naziv za izuzetno zanimljivu i intrigantnu samostalnu izložbu akademskog likovnog umjetnika, vajara Velibora Pavićevića, koja se do 27. maja može pogledati u Kuslevovoj kući.
Otvarajući izložbu, istoričarka umjetnosti Petrica Duletić, muzejska savjetnica podgoričkih Muzeja i galerija koji je domaćin ove izložbe, navodi da Pavićević "svoju kreativnu virtuoznost dokazuje kroz različite medije koje s lakoćom pokorava svojoj viziji".
– Pored osnovnih materijala koje koristi, a to su kamen i kovano gvožđe, crteži i kolaži, njegov su eksperimentalni instrumentarij osjećajne raznolikosti kojima provocira propitivanje odnosa prostora i stvarnosti - kaže Duletić.
Posebno se, ipak, osvrnula na vajarski segment ove izložbe, ističući da "Pavićević skulpturu svodi na jednostavne naznake koje ukazuju na odnjegovanu materijalizaciju likovne ideje".
– U suspregnutosti mase i prostora leži veliki, energetski potencijal mogućih vizuelnih pojmova i simultanost ostvarivosti oblika koji isporovocirani postojanošću kamena na koji je aplicirano kovano gvožđe i doslovno penetrira zadanu masu, otvaraju polje beskonačne komunikacije između intelektualne i osjećajne strane posmatrača i skulpture - rekla je Duletić.
Istoričarka umjetnosti dodaje i da ove skulpture asociraju na Mediteran i praiskonske životne sile.
– Bez namjere za direktnim insinuacijama, ipak se nećemo moći oteti utisku kako su pred nama svojevrsne praskulpture, arhetipski praoblici iz kojih postojano pulsira život i na čijoj je površini bura ostavila neizbrisiv trag. Urezane, odnosno isklesane linije i šrafure govore metaforički o ugrađenom elementu vremena, tačnije, o kontinutitetu djelatnog proticanja vremena u kojem vajar precizno ostavlja trag svoje egzsitencije - zaključila je Duletić.
Zahvaljujući organizatorima izložbe, Pavićević je na otvaranju rekao i da bi volio da se ova postavka doživi, parafraziramo, kao radost umjetnosti.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар