Академски сликар и професор Драгољуб Бато Брајовић преминуо је данас у Подгорици у 83. години живота. На вијест о одласку уваженог ликовног ствараоца од њега су се опростили угледни културни посленици и умјетници.
- Уваженог колегу Бата Брајовића генерације гимназијалаца памте као темељ своје ликовне едукације. У том смислу га и лично памтим, неодвојиво од његове покојне супруге Анастазије. Брајовић је био умјетник особитог ликовног нерва, осјетљив на социјалне и друштвене недаће, младог духа, будан и активан критичар. Памтићемо га као једног од виђенијих актера класичног ликовног образовања који је своје богато искуство стицао диљем Европе и тадашње државе – рекао је Игор Ракчевић, предсједник Удружења ликовних умјетника Црне Горе.
Бато Брајовић је сваком ђаку био пријатељ, родитељ, па тек онда педагог, каже Новица Ђурић, новинар и књижевник, предсједник Удружења књижевника Црне Горе.
- Био ми је професор. Од својих ученика тражио је да буду људи, да држе до свог става и вјерују у племенитост умјетности. Изнад свега био је сјајан сликар и веома успјешан сатиричар. Његова жаока била је с мјером и увијек уперена у правом тренутку – каже Ђурић, опраштајући се од Брајовића.
Драгољуб Бато Брајовић је рођен 1939. године у Подгорици, гдје је завршио Основну школу и Вишу реалну гимназију. Сликарство је дипломирао на Академији за ликовне уметности у Београду, у класи мајстора-сликара Мила Милуновића, а постдипломске студије завршио је на АЛУ у Београду, као ванредни студент у класи Мила Милуновића и Зорана Петровића. Као стипендиста Француске у Паризу похађао је графички атеље Johna Frindlaaenndera. Добитник је више вриједних награда.
Приредио је више од шездесет самосталне изложбе и учествовао на више од 300 колективних у земљи и иностранству.
- Радила сам ретроспективну изложбу Драгољуба Бата Брајовића 2014. године у оквиру манифестације Подгоричко културно љето. Пројекат је замишљен у склопу дуготрајне традиције подгоричке Модерне галерије, организовања репрезентативних изложби умјетника који не само што су животно и професионално везани за Подгорицу, већ су допринијели стварању њеног специфичног културног идентитета. Изложба је била прилика да подгоричка ликовна публика на једном мјесту сагледа плодно стваралаштво истакнутог сликара и ликовног педагога, дугогодишњег професора ликовне умјетности у Гимназији "Слободан Шкеровић", који је дао изузетан допринос црногорској ликовној умјетности. Имала сам посебан однос према тој изложби, из поштовања према умјетнику који је био мој професор у гимназији и један од заслужних за моју одлуку да у Београду упишем историју умјетности. Често је знао да сврати код мене у Модерну галерију. Долазио је бициклом, пратио је све наше изложбе. Знао је да ми удјели комплимент и каже да је поносан на мене – испричала је Петрица Дулетић, историчарка умјетности, опраштајући се од уваженог сликара.
Бато и Анастазија Брајовић, која је такође била ликовна умјетница и педагог, изродили су петоро дјеце, Марка, Лазара, Људмилу, Надежду и Катарину. Катарина је била позната новинарка и књижевница.