Бијенална, трећа награда "Милчик", у организацији НВУ Институт за савремену умјетност, уручена је прексиноћ визуелном умјетнику Семиру Мустафи. Награда му је припала за перформанс "Ако ти срце не сломи момак, сломиће га твоја држава", а одлуку је донио жири у саставу Ана Ивановић и Бригита Антони (Црна Гора), Лилиа Куделиа (САД) и Мирослав Карић (Србија). Награда је Мустафи уручена у галерији "Клуб" Центра савремене умјетности Црне Горе, гдје је претходно извео свој перформанс. Награда "Милчик" носи име по истоименом раду ликовног умјетника Милије Павићевића који је урадио заједно са Александром Чиликовом, историчарем умјетности. Награда "Милчик - Young Visual Artist Award 2021" ИСУ додјељује у сарадњи са Residency Unlimited New York и The Trust for Mutual Understanding New York. Награда подразумијева резиденцијални боравак у Њујорку и по повратку самосталну изложбу. Поред Мустафе, овогодишње финалисткиње биле су: Ана Алексић, Милка Делибашић и Милица Миjаjловић.
Образлажући одлуку, Антони је рекла да с овим радом Мустафа отвара ново поглавље, сажето демонстрирајући и непосредно представљајучи вишеслоjне нивое контекста у ком живимо, диjелећи са нама осjећаj изостављености из друштва и немогућности да искаже своjе право биће.
– Жири сматра да jе Семиров рад у цjелини храбар и ангажован акт коjи шаље снажну поруку, како широj публици, уклључуjући и маргинализоване заjеднице, тако и институционалном естаблишменту - истакла jе Антони.
Радови финалиста "Милчика" поред галерије "Клуб" могу се погледати и у Перјаничком дому.
Прексиноћ је отворена и изложба радова другог Бијенала "Post-YU+th" у организацији ЦСУЦГ, и додијељена награда најсупјешнијем младом умјетнику из региона који се представља на овој поставци. Ријеч је о словеначком умјетнику Андреју Шкуфци који се представио радом "Black market", који се као и радови његових колега могу погледати у Дворцу Петровића. Једногласну одлуку донио је жири: Тjаша Погачар, Љиљана Караџић и Барбара Грегов.
Караџић је навела да се Шкуфчев рад бави сложеним питањима односа технологије и човјека.
– "Black market" је скулптурално окружење које упућује на однос између технологије као саморастуће инфраструктуре у којој човјек више није централни субјект. На тај начин рад коментарише савремена питања капиталистичке експанзије, његове екстрацијске логике и еколошких консеквенци - рекла је Караџић, додајући да је похваљен рад Гутић Мижимакова.
Поред Шкуфца учесници Бијенала су: Милица Миjаjловић и Бригита Антони (Црна Гора), Лука Личина (Србиjа), Марко Гутић Мижимаков (Хрватска), Лаурета Хаjрулаху (Косово), Милош Тракиловић (БиХ) и Наташа Неделкова (Сjеверна Македониjа). Куратор Бијенала чији је мото "Саучесништво анонимних материјала" је Дарко Вукић.
Ж.Ј.