Nikolić, Kralj i Popović / -foto: živana janjušević
28/10/2023 u 16:17 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Proročki međaš naše književnosti

„Seobe”, književni dragulj objavljen 1933. godine, bile su simbol seoba, a danas, čitav svijet se nekud seli, čitav svijet prolazi kroz neko blato i krv, i zar to nije jasna potvrda da je Crnjanski prorok – kaže Popović

Povodom 130 godina od rođenja Miloša Crnjanskog (Čongrad, 1893 - Beograd, 1977) u okviru rubrike „Književni jubileji” na Tribini „Riječ” Udruženja književnika Crne Gore priređeno je veče naslovljeno „Beskrajni plavi krug…”.

O ličnosti i proznom i pjesničkom djelu Miloša Crnjanskog govorili su književnici i književni kritičari Perivoje Popović i Milica Kralj, dok je stihove Crnjanskog govorio Miljan Nikolić, pjesnik i kritičar.

Crnjanski nedostižan i danas

Milica Kralj ističe da je Miloš Crnjanski „nadmoćni i neprevaziđeni mag srpske literature”.

– Crnjanski je sazvučje kosmičkog sjećanja na pradomovinu, bezvremeno osjećanje svijeta, opredjeljenje samoga sebe i doživljavanje samoga sebe u nekoj paraboli; govori iz središta ljudskog usuda, drama čovjeka u čeljustima istorije, u tragediji prognanika, najveći je srpski pjesnik 20. vijeka. Najmoderniji i najsvestraniji klasik srpske književnosti, „sam sebi predak” kako je govorio, čija je uloga i značaj do danas ostala nedostižna – rekla je Kralj, između ostalog.

Crnjanski je bio jedinstvena pojava, graničnik koji je označio vrijeme u savremenoj srpskoj i južnoslovenskoj književnosti do i od njegove pojave, rekao je Perivoje Popović.

– Crnjanski je istinski međaš u našoj književnosti, jer, na jedan način se piše do Crnjanskog a na drugi način od njegove pojave – rekao je Popović, ističući da istinski veliko djelo Crnjanskog stoji rame uz rame sa svjetskim klasicima. Po njemu, to je djelo koje čovjeku pruža ne samo utjehu, već i snagu da se bori sa svijetom koji ga okružuje.

Po Popoviću, Crnjanski je svojevrsni profet, što potvrđuju njegova djela kao što su „Seobe” ili „Roman o Londonu”.

– „Seobe”, književni dragulj objavljen 1933. godine, bile su simbol seoba, a danas, čitav svijet se nekud seli, čitav svijet prolazi kroz neko blato i krv, i zar to nije jasna potvrda da je Crnjanski prorok – kaže Popović, navodeći da se isto može reći i za njegov „Roman o Londonu”. To je pokrenuta „metonimija bivstva”, navodi Popović, osvrnuvši se ne samo na simboliku već i konkretnu pojavnost prognanih i izbjeglih nekad i danas u svijetu.

image

Nikolić, Kralj i Popović

-foto: živana janjušević

Kada je u pitanju poezija Crnjanskog, Popović izuzetno značajnom smatra njegovu pjesmu „Sumatra”, kojom je, kaže, pjesnik otvorio jedan poseban, novi prozor u srpskoj književnosti.

Veče je održano u manastiru Sveti Simeon Mirotočivi u Podgorici.

Ž.J.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
13. april 2025 23:04