Bezmarević i Subota otvorili izložbu / - FOTO: LAZAR RUŽIĆ
13/12/2024 u 11:39 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Radost duha izvajana rukom talenata

Višednevni program "Dani Japana u Podgorici" koji je počeo 11. a završava programima danas, 13. decembra, počeo je projekcijom japanskog filma "Prvi gospodin" u sali Dodest KIC "Budo Tomović"
image

Mali upotrebni predmeti od keramike izrađeni raku tehnikom

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ
Nakon projekcije filma u Dodestu, iste večeri u dvorištu galerije "Risto Stijović" podgoričkih Muzeja i galerija, uprkos kiši koja je rominjala, otvorena je izložba "Raku. Mali otisci radosti". I pored prilično lošeg osvjetljenja, koje su posjetioci nadomjestili osvjetljavajući svjetlom svojih mobilnih telefona ove male upotrebne predmete od keramike rađene raku tehnikom, postavka kao da je dobila novi kvalitet. Jer, čašice, posudice, zdjelice, ispunjene dopola vodom, i "okupane" kapima kiše spolja, kao da su dobile dodatni sjaj, dodatnu refleksiju, neku vrstu povezanosti s prirodom, s onim što bi predstavljala filozofija Zena, koju nosi i sam materijal od kojeg su izrađene, a koju možda ne bi imali da su postavljeni u unutrašnjost galerije. Kao da su i doslovno prikazale značenje japanske riječi "raku", kojom se označava pojam sreće, radosti i uživanja, kao i utjehe.

image

Mali upotrebni predmeti od keramike izrađeni raku tehnikom

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ
image

Mali upotrebni predmeti od keramike izrađeni raku tehnikom

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ

Izložbu radova studenata Fakulteta likovnih umjetnosti i Srednje likovne škole "Petar Lubarda" otvorili su mr Milica Bezmarević, istoričarka umjetnosti, koja je i autorka teksta pratećeg kataloga izložbe, i Tecuja Tsubota (Tecuja Subota), savjetnik ambasadora Japana u Beogradu.

image

Predmeti od raku keramike izazavali jednako interesovanje velikih i malih

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ

Radovi 12 nadarenih mladih umjetnika

"Raku. Mali otisci radosti" je kolektivna izložba radova studenata Fakulteta likovnih umjetnosti i učenika Srednje likovne škole "Petar Lubarda" sa Cetinja. Izložba je rezultat zajedničkog rada mladih umjetnika, koji su kroz seriju edukativno-praktičnih radionica "Wabi Sabi čajanke - Radionice Raku keramike" u poslednjih nekoliko mjeseci usavršavali japansku tehniku Raku keramike, pod mentorstvom akademskih likovnih umjetnika doc. dr Ivane Radovanović i Darka Vučkovića.

Postavku izložbe koja se u dvorištu podgoričke galerije "Risto Stijović" može pogledati još danas, 13. decembra, čine radovi: Anastasije Filipović, Dine Hudabčonak, Ine Koprivica, Jovane Vuković, Marine Dapčević, Marije Kapičić, Mare Mone Stojanović, Rama Đokića, Teodore Raičević, Viktorije Milić, Vjere Rašović i Vasilija Novakovića.

image

I fotografisali i osjvetlavali minijaturne predmete od raku keramike

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ

Navodeći da se radovi mladih umjetnika mogu posmatrati kao mala remek-djela, Subota je izrazio nadu da će publika, u skladu s nazivom tehnike raku "uživati u ovim malim umjetničkim djelima koja su svako na svoj način jedinstvena i neponovljiva".

– Imajući u vidu da svako predstavljanje japanske kulturne baštine u Crnoj Gori označava jedan korak naprijed ka boljem razumijevanju Japana, iskreno se nadam da će i ova izložba doprinijeti daljem učvršćivanju prijateljskih veza između naše dvije zemlje - rekao je Subota.

image

Kiša im nije zasmetala da pogledaju izložbu

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ

Podsjećajući da se nastanak raku keramike veže za Japan 16. vijeka, kada se, kao dio ceremonijalnog pribora za čaj Zen budističkih majstora, izrađuju prve male posude u ovoj tehnici, mr Bezmarević je navela i da strpljenje potrebno za izradu, kao i nepredvidivost krajnjeg ishoda, daju posebnu draž ovoj keramici. Ujedno, da je riječ o keramici koja ima duboko estetsko utemeljenje u japanskoj kulturi, naročito vezanoj za filozofiju Zena - odnosa čovjeka i prirode, a koja je različita od zapadnoevropske antropocentričnosti. Kako ističe, gledajući radove ovih mladih ljudi, uviđa se njihovo shvatanje suštine raku tehnike.

image

Zanimljivo jer je i pomalo neobično

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ
image

Mali upotrebni predmeti od keramike izrađeni raku tehnikom

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ

– Budući da je raku keramika zapravo odraz filozofije i stanja duha, koja govori o askezi i skromnosti, ali i o učenju prihvatanja svih prirodnih nesavršenosti, uz duhovne zahvalnosti, raduje sklonost ovih mladih umjetnika da joj se predaju i posvete. I kao što je haiku poezija uhvaćeni momenat pjesničkog doživljaja, tako je i raku keramika mali otisak radosti iz ruku njenog majstora - rekla je Bezmarević.

Program "Dani Japana u Podgorici" održava se u okviru Decembarskih dana kulture - DEUS 2024, a podržana je od strane Sekretarijata za kulturu Podgorice putem javnog konkursa, Ambasade Japana kao i JU Muzeji i galerije Podgorice.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
07. april 2025 07:18