
Remek-djelo ne samo francuske, već i svjetske književnosti, "Mali princ" Antoana de Sent- Egziperija, tačnije njegove poruke, i danas su, nakon 80 godina, inspiracija ne samo nazovimo ih "običnim" čitaocima, već i mnogim umjetnicima. Dokaz je i muzička priča "Mali princ" francuskog pijaniste, kompozitora i dirigenta Tjerija Ijea koja je izvedena preksinoć u velikoj sali KIC "Budo Tomović". Ovom izvedbom obilježen je i Međunarodni dan frankofonije, kao i 80 godina od smrti Sent-Egziperija, a organizatori dešavanja su Francuski institut i KIC "Budo Tomović", kao i Ambasada Republike Francuske u Crnoj Gori. Izvođači ove muzičke priče pored Ijea bili su i violinistkinja Klara Serna, naratori Sogdian i Joan Ures, direktor Francuskog instituta, te KIC-ov kamerni orkestar "Creation", sastavljen od crnogorskih mladih muzičara.
Pred izvođenje imali smo priliku razgovarati s muzičarima iz Francuske, Tjerijem Ijeom i Klarom Serna, koji su inače supružnici. Ovo nije bio njihov prvi nastup u Crnoj Gori. Prošle godine izveli su Ijeov komad "Mandolina iz Lavova", takođe u KIC-u.
Tjeri Ije navodi da je za Sent- Egziperijevu knjigu više vezan kao odrasla osoba, a da je ideja da uradi ovu muzičku priču potekla od supruge.
– Prihvatio sam ideju jer je i sama naracija - priča univerzalna, kao i muzika. Riječi Sent-Egziperija su ne samo univerzalne, muzikalne su, kao pjesma su, i možete ih doživjeti i kao sliku. I to omogućava da kroz muziku dočarate poruke Sent-Egziperija, da uobličite jednu muzičku sliku. Takođe, tekst sadrži mnoštvo varijacija, što je bitno i kada komponujete muziku - kaže Ije, dodajući da se kao dječak bojao priče o Malom princu. Na to se nadovezala Serna.
– Tuga je univerzalni osjećaj, i povezana je i s djetinjstvom i s odraslim dobom - kaže Serna, dodajući da joj nije jasno zašto se ova priča nalazi kao lektira za djecu i to u veoma mladom uzrastu. Jer, djeca sa recimo sedam godina ne mogu razumjeti Egziperijeve rečenice kao što je "Suštinu ne možemo vidjeti okom, samo srcem".
Ije napominje da je djelo najprije napisao kao duo za violinu i klavir, a da je djelo orkestrirao kasnije. Violina nema tokom cijelog djela ulogu Malog princa, iako naravno igra veoma važnu ulogu u prenošenju poruka i drugih likova i stvaranju atmosfere. Značajnu ulogu violina solo odigrava i u "posljednjoj sceni" gdje Mali princ govori - "ja ću malo umrijeti".
– U ovom dijelu napetost samom djelu ne daju komplikovan virtuozne dionice, koliko iščekivanje. Naravno, postoje virtuozni dijelovi. No, ovdje je bitnije bilo kroz muziku prikazati dušu, da se ona pretoči i da se ovo muzičko djelo oživi. Virtuoznost, sama po sebi nije teška. Ali, recimo imamo rečenicu "Suštinu ne možemo vidjeti okom, samo srcem", i ta dionica je melodijski jednostavna, ali, istovremeno veoma tragična i napeta. I ona zahtijeva najveću virtuoznost čak i u odnosu na druge, tehnički zahtjevnije dionice - rekla je Serna.
Oboje napominju da su drugi dolazak u Podgoricu doživjeli kao susret sa familijom, dok je prvi dolazak bio ljubav na prvi pogled. Zanimljivo je, a i kompliment je, da crnogorsku kuhinju smatraju sjajnom, i da ih oduševljava predusretljivost naših građana.
Razgovor sa Serna i Ije s francuskog nam je ljubazno prevodila Danijela Ljepavić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар