Ovo je 23. izdanje prestižnog festivala, koji se održava pod pokroviteljstvom Uneska, Evropske unije, Ministarstva kulture i medija Crne Gore i Opštine Kotor.
Ovogodišnji festival započeo je monumentalnim djelom Carmina burana Karla Orfa, u izvođenju Simfonijskog orkestra i hora Narodnog pozorišta opere i baleta Albanije, kao i hora Osnovne škole „Narodni heroj Savo Ilić” iz Dobrote, koji je vodila dirigentkinja Vesna Ivanović. Kao solisti nastupili su sopran Rovena Dželjilji, tenor Matijas Dželji, bariton Armand Ljikaj, a sve učesnike vodio je maestro Robert Homen.
Večerašnji koncert posvećen je Miroslavu Miru Homenu (1940-2021), Kotoraninu koji je u svojoj bogatoj karijeri Carminu buranu izveo preko stotinu puta. Na otvaranju festivala premijerno je prikazan dokumentarni film o maestru Homenu, u produkciji Radio i Televizije Crne Gore.
Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić, otvarajući festival, pozdravio je uvažene goste, kazavši kako mu je privilegija u ime Grada poželjeti dobrodošlicu. KotorArt-u poželio je uspješno ovoljetnje izdanje, a Crnoj Gori i njenim građanima srećan 13. jul, Dan državnosti i, kako je naglasio, najveći datum naše istorije.
– Čini nam se da vrijeme pored nas teče, da ono što je bilo ostaje iza, čekamo barem nagovještaj onoga što će biti, ipak sluteći, da smo u središtu vrtloga gdje nema ni prošlosti ni budućnosti, već je svaki tren sadašnjost, da su svi prošli i budući tu, sada. Sada su sa nama tu i Miroslav Homen i oni bez kojih ni on ne bi bio šta je bio, njegov otac Antun, Vida Matjan, Miloš Milošević i brojni drugi. Ne možemo stajati pred ovom katedralom, a ne stajati zajednom sa onim mladićem Tripunom koji je jednom strašnom rečenicom o slobodi u dalekoj Nikeji, prije 1800 godina zaradio oreol mučenika i vječnost, niti ne vidjeti građanina Andreu Saracenisa, koji je plemenitog sveca učinio našim najznačajnijim vječitim sugrađaninom. Ako bolje oslušnemo, čućemo i bat koraka onih, najmanjih po broju, a najvećih po duhu, koji su prije 83 godine, sami, iz bijede i sirotinje, ustali na najveću armadu svijeta, ne bi li mi, njihovi današnji, uživali slobodu i umjetnost, kao i uvijek ne pitajući se za uzroke dobrih stvari u životu, već samo onih rđavih. A svi su oni svojim djelovanjem kroz stotine i stotine naraštaja uzrokovali da smo večeras tu, da zajedno sa don Brankom čekamo da zazvone zvona i da muzika krene – kazao je predsjednik Jokić.
Naglasio je kako Kotor bez njegovih ljudi ne bi bio ništa do slučajem naslagan kamen, a da djela i pregnuća koja su Grad učinila onim što je, obavezuju nas današnje.
– Da je ipak sve oko nas ruku djelo, da smo svi pozvani da kamenu damo smisao, da čujemo prošle da bi, ispravljajući sebe, djelima našim, gradili puteve za naše sjutrašnje. Našim djelima bojamo sadašnjost, slažemo nisku vjekova prošlih i očekujućih. Neka naša djela budu dostojna niske, neka budu biseri u trajanju. Za taj cilj i za taj smisao svaki trud je bitan i svaka žrtva vrijedi – naveo je Jokić te zahvalio KotorArt-u što jednom godišnje podsjeća na milenijume trajanja i kroz umjetnost nas čini barem malo boljima.
Međunarodni festival KotorArt, koji obuhvata Don Brankove dane muzike, KotorArt teatar, Pjacu od filozofa, Pjacu od kjnige, Pjacu od slike i CHIL, održava se od 13. jula do 14. avgusta.