Kolektivna izložba radova mladih umjetnika "Reakcija" može se pogledati u narednih sedam dana u Kuslevovoj kući u Podgorici. Postavku čini 40 radova 26 vizuelnih umjetnika do 30 godina starosti, koji su se prijavili na konkurs koji je raspisalo NU Institut za održivi razvoj. Izložbu je inicirala Valentina Ostojić, kao rezultat njenog učešća na Bold (Balkanski omladinski lideri) Montenegro programu razmjene 2023. godine, koji finansira Stejt Dipartment SAD, a implementira Univerzitet Nebraska u Omahi. Radove je selektovao likovni umjetnik i kustos Stefan Todorović. Riječ je o skupu vizuelno raznovrsnih umjetničkih djela, koja su ujedno i suptilan i moderan komentar mladih ljudi o bogatoj kulturnoj i prirodnoj baštini Crne Gore.
Otvarajući izložbu likovna umjetnica dr Tijana Todorović ističe da je tema izložbe "Reakcija" dijalog o kulturnoj i prirodnoj baštini Crne Gore.
- Ovo je jako važna tema za sve nas, posebno mlade, imajući u vidu da je Crna Gora ekološka država, a kulturna baština veoma značajna i, nažalost, zapuštena – rekla je Todorović, ističući da je bitno što je ova tema pokrenula upravo mlade ljude.
Ona dodaje da se izložba može posmatrati kao mozaik različitih pogleda na crnogorsko nasljeđe, ali i svojevrsnu platformu za promatranje vizija novih generacija koja pruža uvid u način njihovog angažmana i promišljanju o blagu Crne Gore.
Pred otvaranje izložbe održana je i panel diskusija u kojoj su pored dr Tiodorović učestvovali I Mija Zeković I Vuk Vučeraković.
Inicijatorka projekta – izložbe Valentina Ostojić kaže da je "Reakcija" reakcija na stanje zaštite prirodne i kulturne baštine, a rezultat je njenog učešća u Nebrsaki, gdje je učila o neprofitnim inicijativama, a o čijem značaju se podiže svijest i na ovaj način.
- Iako nisam umjetnica, umjetnost mi je bliska I zanimljiva, smatram da se putem umjetnosti mogu slati važne društvene poruke – kaže Ostojić, dodajući da se zato odlučila da organizuje događaj kojim mladi umjetnici svojim radom mogu poslati poruke kojima se može inicirati društveni dijalog.
Kurator postavke Stefan Todorović kaže da se prilikom selekcije rukovodio time da postavka na kraju bude raznolika, živopisna i kvalitetna. Naravno, prilikom izbora, kaže, pažnju je posvetio i umjetničkom izrazu.
- Tema "Reakcija" je srž ove izložbe, jer reakcija može biti društvena, umjetnička, socijalna, može biti I komentar, zavisi od umjetnika. No, mi smo procjenjivali ozbiljnost I promišljenost rada, i time smo se najviše rukovodili. Reakcija je ono što u društvu često nedostaje kada se ova pitanja pokrenu i često pribjegavamo opštim mjestima. Zato, vjerujem da je svaka reakcija dobra, kada možemo da je vidimo, da je ocijenimo ili da učestvujemo u njoj. Bitno je da postoji – kaže Todorović.
Na izložbi učestvuju: Alma Rastoder "Sloboda" (digitalne ilustraciјe), Iva Nešić "Ruјna" (video 03`38``), Mariјa Marković "Jars of dirt" (instalaciјa), Ines Radović "Melanholiјa" i "Echoes of neglect" (fotografiјe), Sara Јolić "Beautey" i "Te lad"(akrilik, ugljen, kolaž na platnu), Emina Nimanbegović "Whispers" (kolaž), Kseniјa Borozan "Stećak" (skulptura, poliester), Sanja Abramović "Respect. Protect." (digitalne ilustraciјe), Јovan Ivković "Vila Primorkinja" (digitalne ilustraciјe), Lorenc Pepđenović "Kana" (digitalne ilustraciјe), Miloš Filipović "Temelj" (crtež kombinovana tehnika), Rastko Radulović "Karlova čipka" i "Kotorska ceremoniјa" (crtež), Јovana Radulović "Lorka" i "Posјeta" (fotografiјa), Anđela Vuјičić "Crnogorske ptice" (akvarel), Anđa Marјanović "Održivi turizam u starom gradu Kotoru" (ulje na platnu), Јovo Radović "Horizonti beskraјnog topljenja" (kombinovana tehnika na papiru), David Voјvoda "Teuta kraljica Iliriјe" (strip), Indrit Čitaku "WW" (plakat), Amar Mulić "Nasliјeđena nekultura" (digitalna ilustraciјa),
Deјan Radulović "Nota starog doba" (digitalna ilustraciјa), Iva Mandić "Krivolov" (digitalna ilustraciјa), Miljana Racković "Zlatna nit crnogorskog duha" (digitalna ilustraciјa), Slađana Noković "Crnogorka" (pastel), Milisav Rosić "Suza Evrope" (video), Ekaterina Litvinovać "Dudes" (CGI art) i Sofi Vidić "Zagađeno drvo na Marezi" (tempera).