Надахнути чланови ансамбла "Bassonegro" контрабасисти Вељко Белевић, Љубинко Лазић, Славен Турусковић и Предраг Вујовић, уз пијанисткиње Виду Белевић и Сенку Симоновић, те младу контрабасисткињу Александру Трифуновић, ово вече, истакао је Гачевић, учинили су посебним.
Кућа Риста Стијовића, сакривена иза сјеновите староварошке капије пружио је посебан тон овој концертној промоцији, а нарочито оном дијелу у којем је веома расположена публика имала прилику да чује Гачевићеве обраде староварошких изворних пјесама "Алка цука", "Разбоље се лијепа Хајрија" и "А када ми драга душо".
– Зато је и изабрана кућа Риста Стијовића. Кад сам планирао овај пројекат водио сам рачуна да буду задовољени музички, али и културолошки аспекти – објаснио је композитор.
Након концерта се могло чути да све композиције из књиге, од прве коју је Гачевић написао као студент, дјелују свјеже и актуелно.
– Радује ме кад сам чуо прве утиске мојих пријатеља из Србије који су били на концерту, који су рекли да композиције звуче као да су данас написане, модерно, прихватљиво, пријемчиво, у довољној мјери и за стручну публику и шири аудиторијум, и да кореспондирају са европским музичким токовима. Изненађујуће је било чути све те композиције на једном мјесту што је омогућило да се упореде стари и нови радови. Тада се добија заправо права слика о томе колико та музика комуницира са публиком и извођачима, без обзира на проток времена – казао је он.
Објаснио је Гачевић како су се "умијешале" староварошке пјесаме у опус богат модерним музичким рјешењима и његовом класичном образовању.
– Ја сам рођени Подгоричанин, одгајан у староподгоричком културном миљеу и на музичкој баштини Подгорице. Водио сам рачуна о свим аспектима да би овај пројекат буо заокружен у музичком, али и социјалном и културолошком смислу. Чини ми се да је то и публика препознала – рекао је он.
Одјекнула је музичким свијетом збирка, посебно међу коннтрабасистима, јер оваква издања су ријетка за овај инструмент.
– Већ данас знам да ће шест од осам академија некадашње Југославије ово издање уврстити на студијама контрабаса. Вјерујем да ће се то десети и на скопској академији, па тако испада да сам једини црногорски универзитетски професор који је заступљен на свим релевантним академије Балкана. Уз то, збирка ће бити у примјени и на академији у Тирани од идуће школске године. Ово издање се већ налази у једној од најелитнијих музичких књижара у Паризу. Књизи нема ни мјесец дана, а већ је доживјела много већи значај него што сам очекивао – казао је Гачевић.
С.Ћ.