Ilustracija / SHUTTERSTOCK-SHUTTERSTOCK_2259492687
07/06/2024 u 07:23 h
Andrijana Dabanović, Nataša SpaićAndrijana Dabanović, Nataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nacrt zakona o lokalnoj samoupravi predviđa da razrješenje predsjednika pokreću dvije umjesto jedne trećine odbornika

U odnosu na važeći Zakon o lokalnoj samoupravi prema nacrtu novog propisa, koji je Ministarsvo javne uprave stavilo na javnu raspravu, preciziran je veći broj razloga zbog kojih skupština može razriješiti predsjednika opštine.

To može učiniti ako ne predloži strateški plan razvoja u roku od 30 dana od dana isteka važenja prethodnog, ne realizuje program rada organa uprave i službi, ne podnese godišnji izvještaj o radu predsjednika opštine i organa uprave u zakonskom roku, ne vrši upravni nadzor nad radom organa i službi, ne podnese izvještaj o realizaciji preporuka državnih organa i organa državne uprave i ne podnese izvještaj o realizaciji preporuka Državne revizorske institucije. Prema važećem zakonu to su slučajevi ako u roku ne predloži budžet i završni račun, ne obezbijedi sprovođenje strateškog plana, ne podnese godišnji izvještaj u predviđenom roku i ne izvršava sudske osluke.

Nacrt zakona značajno mijenja i proceduru za razrješenje i povećava broj odbornika koji to mogu zatražiti.

– Predlog za razrješenje predsjednika opštine može podnijeti najmanje dvije trećine odbornika, a odlučuje se većinom glasova ukupnog broja odbornika - piše u nacrtu zakona.

Taksativno nabrojane lakše i teže povrede službenih dužnosti

Uređena su i pitanja odgovornosti lokalnih službenika i namještenika u skladu sa novim rješenjima propisanih izmjenama Zakona o državnim službenicima po kojim se formira novo radno tijelo -Državna disciplinska komisija. Novina je da će postupke i za lakše i za teže povrede službene dužnosti voditi ovo tijelo. U nacrtu zakona taksativno su nabrojane lakše i teže povrede službenih dužnosti što dosad nije bio slučaj.

U sadašenjem zakonu predlog za razrješenje može podnijeti najmanje jedna trećina odbornika.

Inače, novina iz nacrta je i način kako Skupština kontroliše rad izvršnog organa opštine, odnosno predsjednika opštine. To čine kroz podnošenjem izvještaja koji se odnose na praćenje primjene lokalnih propisa, upravljanja ljudskim resursima u organima lokalne uprave i javnim službama, realizaciji preporuka državnih organa i organa državne uprave, Državne revizorske institucije, kao i podnošenjem izvještaja o sudskim postupcima i izvršavanju sudskih odluka.

I Vlada može razriješiti predsjednika opštine ako duže od šest mjeseci ne vrši poslove iz svoje nadležnosti, a jedan od razloga je ako ne predloži potpredsjednika opštine.

Precizirano je i kada predsjedniku opštine prestaje mandat po sili zakona pa je to i u slučaju određivanja pritvora kada Skupština bez odlaganja donosi rješenje o obaveznoj suspenziji. Zanimljivo je da za vrijeme suspenzije predsjednik opštine ima pravo na naknadu zarade.

Država dužna da odgovara opštinama, ako ćiti znači odobrava

Zakonodavc je regulisao pitanja odnosa između organa lokalne uprave i državnih organa kako bi se podstakla bolja koordinacija. Opštine tako učestvuju u pripremi zakona i drugih akata čija je sadržina od interesa za ostvarivanje i razvoj lokalne samouprave, daju predloge za preduzimanje aktivnosti državnih organa na razvijanju lokalne samouprave,traže mišljenje od nadležnih državnih organa u vezi sa primjenom zakona, daju državnim organima inicijative... Zakon propisuje da je nadležni državni organ, odnosno organ državne uprave dužan da u roku od 30 dana dostavi odgovor organima lokalne samouprave, a ako to ne učini smatraće se da je inicijativa prihvaćena.

Propisani su i u odnosu na sadšnji zakon značajno preciznije dati slučajevi u kojima Vlada može raspuštiti skupštinu opštine, i to kada duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne donosi strateški plan razvoja, ne vrši kontrolu nad radom predsjednika opštine, ne razmatra izvještaje, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava druge zakonom utvrđene obaveze. U slučaju raspuštanja skupštine, funkciju skupštine do konstituisanja nove vrši odbor povjerenika koji imenuje Vlada.

Zakonopisac je odlučio i da precizno definiše odbor povjerenika.

– Odbor ima sedam članova, od kojih dva predlaže Vlada, a pet se imenuju iz organa državne uprave - piše u nacrtu.

Propisani su uslovi za članove odbora povjerenika, između ostalog moraju biti pravnici ili ekonomisti. Izuzetno, Odbor može izabrati v.d. predsjednika opštine do konstituisanja Skupštine u skladu sa zakonom. Odbor ima predsjednika - piše u nacrtu zakona.

Opština sa najmanje 14.000 stanovnika može postati grad

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
03. april 2025 21:28