
To može učiniti ako ne predloži strateški plan razvoja u roku od 30 dana od dana isteka važenja prethodnog, ne realizuje program rada organa uprave i službi, ne podnese godišnji izvještaj o radu predsjednika opštine i organa uprave u zakonskom roku, ne vrši upravni nadzor nad radom organa i službi, ne podnese izvještaj o realizaciji preporuka državnih organa i organa državne uprave i ne podnese izvještaj o realizaciji preporuka Državne revizorske institucije. Prema važećem zakonu to su slučajevi ako u roku ne predloži budžet i završni račun, ne obezbijedi sprovođenje strateškog plana, ne podnese godišnji izvještaj u predviđenom roku i ne izvršava sudske osluke.
Nacrt zakona značajno mijenja i proceduru za razrješenje i povećava broj odbornika koji to mogu zatražiti.
– Predlog za razrješenje predsjednika opštine može podnijeti najmanje dvije trećine odbornika, a odlučuje se većinom glasova ukupnog broja odbornika - piše u nacrtu zakona.
U sadašenjem zakonu predlog za razrješenje može podnijeti najmanje jedna trećina odbornika.
Inače, novina iz nacrta je i način kako Skupština kontroliše rad izvršnog organa opštine, odnosno predsjednika opštine. To čine kroz podnošenjem izvještaja koji se odnose na praćenje primjene lokalnih propisa, upravljanja ljudskim resursima u organima lokalne uprave i javnim službama, realizaciji preporuka državnih organa i organa državne uprave, Državne revizorske institucije, kao i podnošenjem izvještaja o sudskim postupcima i izvršavanju sudskih odluka.
I Vlada može razriješiti predsjednika opštine ako duže od šest mjeseci ne vrši poslove iz svoje nadležnosti, a jedan od razloga je ako ne predloži potpredsjednika opštine.
Precizirano je i kada predsjedniku opštine prestaje mandat po sili zakona pa je to i u slučaju određivanja pritvora kada Skupština bez odlaganja donosi rješenje o obaveznoj suspenziji. Zanimljivo je da za vrijeme suspenzije predsjednik opštine ima pravo na naknadu zarade.
Propisani su i u odnosu na sadšnji zakon značajno preciznije dati slučajevi u kojima Vlada može raspuštiti skupštinu opštine, i to kada duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne donosi strateški plan razvoja, ne vrši kontrolu nad radom predsjednika opštine, ne razmatra izvještaje, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava druge zakonom utvrđene obaveze. U slučaju raspuštanja skupštine, funkciju skupštine do konstituisanja nove vrši odbor povjerenika koji imenuje Vlada.
Zakonopisac je odlučio i da precizno definiše odbor povjerenika.
– Odbor ima sedam članova, od kojih dva predlaže Vlada, a pet se imenuju iz organa državne uprave - piše u nacrtu.
Propisani su uslovi za članove odbora povjerenika, između ostalog moraju biti pravnici ili ekonomisti. Izuzetno, Odbor može izabrati v.d. predsjednika opštine do konstituisanja Skupštine u skladu sa zakonom. Odbor ima predsjednika - piše u nacrtu zakona.