
Manojlović je na jučerašnjoj panel diskusiji „Učešćem građana do snažnije lokalne samouprave“, na kojoj je predstavljena publikacija „Smjernice za unapređenje učešća građana i mjesnih zajednica u odlučivanju u lokalnim samoupravama“, saopštila da nastoje da stvore ambijent u kojem građani neće biti puki posmatrači.
– Građani će biti aktivni učesnici u donošenju odluka o pitanjima koja ih se direktno tiču – po principu ne o meni bez mene. Takav pristup doprinosi upravljanju na principima transparentnosti, odgovornosti i inkluzivnosti, s jedne strane, ali i snaženju povjerenja građana u institucije, sa druge – saopštila je Manojlović.
Publikaciju „Smjernice za unapređenje učešća građana i mjesnih zajednica u odlučivanju u lokalnim samoupravama“ Zajednica opština je radila u saradnji sa američkim Nacionalnim demokratskim institutom (NDI). Direktorica NDI kancelarije u Crnoj Gori Slavica Biljarska Mirčeski je poručila da zajedno treba da obezbijede da svaki glas građana bude vrijedan dio napretka.
– Mi smo pozvali građane i građanke da nam pokušaju odgovoriti na pitanja, zašto je važno da opštine slušaju glas građana i građanki i kako da ga slušaju. Dok se danas povezujemo jedni sa drugima iskoristimo da razmotrimo kako možemo bolje integrisati građanske predloge u procesu donošenja odluka – rekla je Biljarska Mirčeski.
Kada sam preuzela Sekretarijat za lokalnu samoupravu dala sam obećanje da ću mjesne zajednice u Podgorici podići na noge odnosno omogućiti da funkcionišu i da zaživi ta neposredna demokratija odnosno da se čuje glas građana i da se oni pitaju, saopštila je Slađana Anđušić, sekretarka.
– Čujem i od kolega iz drugih opština da su problemi koji se tiču funkcionisanja mjesne samouprave svuda isti, da su mjesne zajednice puno puta zanemarene, u lošem stanju. Ista je situacija bila u Podgorici, čak i sa nekim ozbiljnim zloupotrebama zbog čega smo pokrenuli određene postupke i tražili nadoknadu štete – rekla je Anđušić.
Ona smatra da su predstavnici vlasti, građani i NVO sektor izgubili povjerenje jedni u druge zbog datih obećanja, nerealizovanih projekata, donijetih odluka sa vrha, a da pritom za mišljenje nisu pitani građani iz tih naselja šta je to što oni žele.
– Ja sam prošle godine imala 500 inicijativa koje su podnijeli građani. Možda je samo deset odsto odgovoreno od strane preduzeća. U ovoj godini već sada imam odgovoreno oko 80 zahtjeva koji su u dobroj mjeri realizovani – navela je Anđušić.