Đurović, Biljarska Mirčeski i Manojlović / foto: Mićko Vujisić, Dan
26/10/2024 u 07:15 h
Nataša Spaić, Mićko VujisićNataša Spaić, Mićko Vujisić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ne o građanima bez građana

Učešće građana u procesima donošenja odluka je njihovo elementarno pravo, ali istovremeno i obaveza organa vlasti u smislu stalnog unapređivanja jednostavnih i efikasnih mehanizama učešća koji su prilagođeni različitim starosnim, obrazovnim i drugim profilima građana, saopštila je Mišela Manojlović, generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore.

Manojlović je na jučerašnjoj panel diskusiji „Učešćem građana do snažnije lokalne samouprave“, na kojoj je predstavljena publikacija „Smjernice za unapređenje učešća građana i mjesnih zajednica u odlučivanju u lokalnim samoupravama“, saopštila da nastoje da stvore ambijent u kojem građani neće biti puki posmatrači.

– Građani će biti aktivni učesnici u donošenju odluka o pitanjima koja ih se direktno tiču – po principu ne o meni bez mene. Takav pristup doprinosi upravljanju na principima transparentnosti, odgovornosti i inkluzivnosti, s jedne strane, ali i snaženju povjerenja građana u institucije, sa druge – saopštila je Manojlović.

image

Sa panel diskusije

foto: Mićko Vujisić, Dan

Publikaciju „Smjernice za unapređenje učešća građana i mjesnih zajednica u odlučivanju u lokalnim samoupravama“ Zajednica opština je radila u saradnji sa američkim Nacionalnim demokratskim institutom (NDI). Direktorica NDI kancelarije u Crnoj Gori Slavica Biljarska Mirčeski je poručila da zajedno treba da obezbijede da svaki glas građana bude vrijedan dio napretka.

– Mi smo pozvali građane i građanke da nam pokušaju odgovoriti na pitanja, zašto je važno da opštine slušaju glas građana i građanki i kako da ga slušaju. Dok se danas povezujemo jedni sa drugima iskoristimo da razmotrimo kako možemo bolje integrisati građanske predloge u procesu donošenja odluka – rekla je Biljarska Mirčeski.

Kada sam preuzela Sekretarijat za lokalnu samoupravu dala sam obećanje da ću mjesne zajednice u Podgorici podići na noge odnosno omogućiti da funkcionišu i da zaživi ta neposredna demokratija odnosno da se čuje glas građana i da se oni pitaju, saopštila je Slađana Anđušić, sekretarka.

„Slobodnu stolicu” mogu koristiti i MZ

Autor publikacije Goran Đurović saopštio je da je su dokumentom dali smjernice koja je uloga mjesnih zajednica, koji su načini za njihovo osnivanje...

–Pojasnili smo proceduru koja je neophodna da se primijeni prilikom formiranja mjesnih zajednica. Takođe, pojasnili smo kako se u samom procesu konsultovanja može učestvovati, kako se ono sprovodi, ko i na koji koji način to sprovodi. Dali smo pojašnjenje instituta „slobodna stolica“ u skupštinama opština. U pitanju je institut koji koriste nevladine organizacije, a moguće je da će u narednom periodu biti korišten i od strane mjesnih zajednica – rekao je Đurović.

– Čujem i od kolega iz drugih opština da su problemi koji se tiču funkcionisanja mjesne samouprave svuda isti, da su mjesne zajednice puno puta zanemarene, u lošem stanju. Ista je situacija bila u Podgorici, čak i sa nekim ozbiljnim zloupotrebama zbog čega smo pokrenuli određene postupke i tražili nadoknadu štete – rekla je Anđušić.

(VIDEO) Opštinama više nadležnosti ne zbog funkcionera, nego građana

Ona smatra da su predstavnici vlasti, građani i NVO sektor izgubili povjerenje jedni u druge zbog datih obećanja, nerealizovanih projekata, donijetih odluka sa vrha, a da pritom za mišljenje nisu pitani građani iz tih naselja šta je to što oni žele.

– Ja sam prošle godine imala 500 inicijativa koje su podnijeli građani. Možda je samo deset odsto odgovoreno od strane preduzeća. U ovoj godini već sada imam odgovoreno oko 80 zahtjeva koji su u dobroj mjeri realizovani – navela je Anđušić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
31. mart 2025 00:13