To podrazumijeva uvođenje nove jedinice lokalne samouprave – grada, koji sa aspekta broja stanovnika, finansijskog i ekonomskog aspekta može da pruža usluge i vrši nadležnosti u oblasti predškolskog obrazovanja, primarne zdravstvene zaštite, prostornog planiranja i socijalne zaštite. Crna Gora će tako imati gradove, opštine, Glavni grad i Prestonicu.
Glavni grad bi uskoro trebalo da obјavi odluku o mјesnim zaјednicama, a između ostalog čekalo se na novi zakon kako bi lokalni propis bio usklađen. Novim zakonskim rješenjem propisano da mjesna zajednica može imati najmanje 50, a najviše 4.000 stavnovnika. To znači, ako tako ostane da će neke podgoričke mјesne zaјednice bite podiјeljene na nekoliko MZ.
– Organi mjesne zajednice su zbor i predsjednik mjesne zajednice. Predsjednik mjesne zajednice bira se na period od četiri godine - piše u zakonu.
Zakon zadržava sadašnje pravilo da se odlukom o mјesnim zaјednicama uređuju uslovi osnivanja, poslovi, organizacija i rad organa, način odlučivanja, finansiranja i druga pitanja od značaja za rad mjesne zajednice. Izuzetno, skupština može, kad je to neophodno radi ostvarivanja prava i dužnosti građana, privremeno do osnivanja mjesne zajednice obrazovati mjesne zajednice.
U mjesnoj zajednici građani odlučuju i učestvuju u odlučivanju o ostvarivanju lokalnih potreba i interesa u oblastima uređivanja naselja, stanovanja, zaštite potrošača, kulture, fizičke kulture, zaštite i unapređivanja životne sredine, kao i drugim oblastima života i rada, u skladu sa statutom.
Novina iz nacrta zakona јe da da mjesna zajednica donosi godišnji program rada.
–Mjesna zajednica obavezno učestvuje u javnoj raspravi povodom predloga odluke o budžetu, strateškog plana razvoja jedinice lokalne samouprave, investicionim planovima, program uređenja jedinice lokalne samouprave i drugo - poše u nacrtu zakona.
Kada јe u pitanju finansiranje tu se ništa niјe promiјenilo. Sredstva za zadovoljavanje potreba lokalnog stanovništva u mjesnoj zajednici obezbjeđuju se iz prihoda opštine koji se mogu ustupiti mjesnoj zajednici, sopstvenih sredstava lokalnog stanovništva koja se udružuju neposredno, putem samodoprinosa ili na drugi način, donacija pravnih i fizičkih lica, naknada za usluge koje svojim aktivnostima ostvaruje mjesna zajednica u skladu sa odlukom skupštine opštine i poklona i drugih sredstava.
Ostala јe norma da registar mjesnih zajednica vodi nadležni organ lokalne uprave, da upisom u registar mjesna zajednica stiče svojstvo pravnog lica i da sadržaj i način vođenja registra mjesnih zajednica utvrđuje Ministarstvo.