Комунална инспекција има рок од мјесец дана да са Малог и Вељег брда уклони све нелегалне ограде јер ће у супротном то урадити становници Пипера, поручили су са синоћњег збора мјештани овог насеља. Пипери се буне против нелегалне градње која је у последње вријеме узела маха, а са којим надлежни органи још нијесу успјели да се ухвате у коштац.
– Градња је заустављена, више се не граде куће. Ми имамо страшан проблем - заузето је много земљишта и оно је ограђено каменим оградама. Наша је молба да се те ограде сруше јер само на тај начин можемо потенцијалног купца да разувјеримо да купи земљиште. Ако Комунална инспекција не сруши све ограде, ми ћемо им асистирати са мацама, али ће испред нас ићи комунални инспектор и начелник. Нећемо да остављамо незавршен посао, што на бившем нашем комуну затекнемо од дивље градње ми ћемо да срушимо – навео је Драгутин Вучинић.
Мјештанин Борис Ристовић саопштио је да је земљиште на којем је актуелна дивља градња некадашњи комун који је држава преузела како би могла имати ресурсе да улаже у све оне ствари које су битне за заједницу.
– Ти заједнички ресурси се сада узурпирају. Нелегална градња је кривично дјело, а имамо парадоксалну ситуацију да се та узурпација не стопира. Ти људи у међувремену улазе у процес легализације, прикључују се на струју, воду и то је процес који се коси са свим здравим принципима урбаног планирања. Овај простор је кроз учешће заједнице могао да се испланира – навео је Ристовић.
Срђан Лазаревић питао је да му се објасни ко је дозволио легализацију бесправних објеката који су подигнути на туђем земљишту.
– Морамо прво да почнемо од тога човјека који му је дозволио легализацију, да њега процесуирамо па да идемо даље. Не могу ја сад да одем у Пљевља, Жабљак и Колашин и заградим. Дуне вјетар ми немамо струје, а људима што су нелегално заградили и саградили то се не дешава. Нешто није у реду, то не може тако – каже Лазаревић.
Предраг Радетић је оцијенио да су Пипери запостављени, почев од инфраструктуре па, како је навео, других економских момената.
–Пипери су плодно тло, имају потенцијале који нијесу искориштени. Требало би да се оснује фонд у који би се сливао новац који би се наплаћивао од грађана који су нелегално узурпирали земљиште. Та средства би се усмјерила ка одређеним пројектима који би унаприједили економску слику Пипера. Морамо да будемо у томе упорни – рекао је Радетић.
Немања Љумовић указао је да је продаја државне имовине кривично дјело.
–Да ли ми као група грађана или НВО подношењем кривичне пријаве против људи који су то урадили можемо доказати да их можемо уплашити како би престали да раде то што раде. Људи који купују плацеве треба да имају страха – рекао је Љумовић.
На Вељем брду ће да се гради соларна електрана па ми као Пипери имамо право на новац, навео је Драгић Марковић, мјештанин.
–Тај новац би унијели у развој насеља. Пипери су запостављена територија али доста и нашом кривицом јер смо себични и не радимо пуно за опште добро. Тај новац се не би дијелио Пиперима него би био за опште добро. На Лукавици, Каменику, Радовчу нема пута. У том правцу треба да се ујединимо – поручио је Драгић Марковић.
Милинко Михаиловић сматра да је њихов проблем држава, а не људи који узурпирају земљиште.
–Ми треба да видимо са државом да ли је она спремна да стане у одбрану државне имовине која је отуђена од Пипера – рекао је Михаиловић.