Предата је иницијатива да ОШ "Сутјеска" аутора архитекте Андрије Маркуша постане културно добро. Иницијатива коју потписују архитекта Милета Боjовић, ванредни члан ЦАНУ-а, Проф. др Рифат Алихоџић и архитекта Александар Ашанин предата је јуче Управи за заштиту културних добара. У иницијативи су навели да је ОШ "Сутјеска" пројектована 1972. године, а изграђена 1976. године.
– Недвосмислено се утврђуjе да се овдjе, за ову врсту обjеката у Црноj Гори, ради о jединственом вриjедном обjекту архитектуре у категориjи проjектовања школских обjеката. Тим обjектом на карактеристичан начин значаjно jе у тоj области обиљежено пола виjека до данас, чиме ово дjело налази своjе мjесто у историjи архитектуре на овом простору. Поред великих похвала у употреби овог обjекта, он jе и са броjним признањима од ауторитета струке, посебно публиковањем у књигама и гласилима струке. Школа jе настала у великоj конкуренциjи тог времена, да jе у толикоj мjери прихваћена да jе поред Подгорице, по истом проjекту урађена и у Никшићу и Бару, свугдjе у конкуренциjи других проjеката – пише у иницијативи.
У образложењу иницијативе Бојовић наводи је да објекат почев од волумена, фасада, до детаља, представља искорак од успjешног функционалног и рационалног инжењерско-грађевинског здања до ликовног умjетничког дjела, што га препоручуjе за заштиту, као вриjедно архитектонско наслjеђе XX виjека.
Алихоџић је навео да школа показуjе отпорност на вриjеме иако jе у употреби готово 40 година, те да без сумње заслужуjе да буде дио црногорске културне баштине. Ашанин је навео да сматра ову иницијативу важном у контексту трендова у пројектовању и изградњи школа, коjе карактеришу другачиjи урбанистички и просторни стандарди, неупоредиво нижи од оних коjе jе Маркуш остварио у проjекту ове школе приjе пола виjека.