Mještani Kuća Rakića blokirali su saobraćajnicu prije Ržaničkog mosta u znak protesta jer danima nemaju vode. Desetine građana ovog naselja traži uredno vodosnabdijevanje, ali i ostavku direktora Vodovoda Tuzi Ilira Camaja.
Salija Fetić, mještanin, kazao je da je stanje alarmantno.
- Tek sinoć smo shvatili da nama ljudi iz Vodovoda zatvaraju vodu. Bili smo svjedoci da je na šahti u roku od dva sata jedna ekipa Vodovoda u civilu otvarala ventile, a druga ekipa Vodovoda iz Podgorice je zatvarala ventile. Mi ćemo se organizovati da kada pušte vodu čuvamo šahte. Tražimo neopozivu ostavku direktora Vodovoda Tuzi zbog nesavjesnog rada. Mi ćemo istrajati u tome i ako treba organizovati protest svakog dana. Zahtijevamo od predsjednika Opštine Tuzi Lindona Djeljaja da uradi sve sto je u njegovoj moći da utvrdi ko nam zatvara i otvara vodu - rekao je Fetić.
On se prisjetio da su početkom juna imali plavu vodu.
– Objašnjenje nijesmo dobili od nikoga kako je voda promijenila boju. Tada su je isključili. Mi smo uskraćeni za osnovne uslove za život. Donosili smo bidone vode iz drugih naselja. Veliki problem je održavanje higijene i uopšte funkcionisanje - kaže Fetić.
Fetić navodi da ih predsjednik Opštine poslije mjesec dana primio na sastanak.
– Dobili smo od predsjednika obećanje da će u roku od pet dana problemi biti riješen. Dobili smo vodu, ali samo dva dana. Od prošlog petka nema kapi vode - navodi Fetić.
Žiteljka naselja Sara Bero kazala da je da 70 dana nemaju vodu.
– Ni ovaj skup nije ispoštovan totalnom obustavom saobraćaja, nego su puštali vozila da prolaze. Sinoć poslije ponoći ovdje se gasila voda koja je puštena samo sat vremena. Znate li da u našem naselju ima djece sa poteškoćama u razvoju, starih osoba... Vi nam pričate da su ovo politički skupovi, da smo ovdje iz hira na plus 40 stepeni. Kada će doći da nam napokon pustite vodu. Zar je voda luksuz? Ne možemo da peremo suđe i kuvamo. Gdje su predstavnici Glavnog grada i Opštine Tuzi? Nećemo stati na ovome, već ćemo štajk nastaviti - kaže Bero.
Njen komšija Edin Ćatović ističe da žive u nehumanim uslovima.
– Molimo da se nešto uradi po ovom pitanju. Imam troje djece, a temperature su visoke. Ja nemam bunar, već vodu obezbjeđujemo sa javnih česmi ili od komšija koji imaju bunare - kaže Ćatović.
Almira Kurgaš kaže da ima troje djece od kojih petomjesečnu bebu, te da nema osnovnih uslova za život.
- Ne mogu da istuširam djecu, posebno bebu od pet mjeseci. Ovo je bolno i tužno. Ima li iko da dođe da vidi kako živimo i borimo se. Dolazila je cisterna, ali kako da upalimo mašine - rekla je Kurgaš.
Protestu su prisustvovali poslanici i odbornici DPS-a Nermin Abdić i Mihailo Anđušić.