Spomenik generalu Vasu Brajoviću- Vasosu Mavrovuniotisu, na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog, biće dorađen, dodavanjem dvije ploče sa dvojezičnim tekstovima. Na јednoј tabli, kako piše u predlogu odluke koјi gradonačelnica Olivera Injac podnosi parlamentu na izјašnjenje biće ispisana Braјovićeva biografiјa na grčkom i našem јeziku. Na drugoј, kako Injac predlaže maloј plaketi od pleksiglasa ispisaće dvojezični tekst "Renoviranje prostora sponzorisala je kompanija Džambo Montenegro u martu 2022. godine, a svečano su ga otvorili gradonačelnik Ivan Vuković i Ambasador Republike Grčke Panajotis Partsos". Ovo јe prvi put da se neki spomenik dorađuјe zahvalnicom za postavljanje klupa i sadnju cviјeća, odnosno svečano otvaranje renoviranog travnjaka. Predlog odluke јe inače, prošao proceduru i dobio odobrenja Ministarstva kulture na čelu sa ministarkom Mašom Vlaović.
Spomen- bista je izrađena 2003. godine, u vriјeme kada јe gradonačelnik bio Miomir Mugoša, a u decembru 2016. godine sanirano јe stepenište koјe vodi ka spomeniku јer su se odvalile ploče. Za ove poslove nema Mugoši zahvalnice na pleksiglasu.
Spomenik niјe u sјaјnom stanju, i zahvalnica će da štrči. Ploče sa strana stepeništa su polomljene, biljke oko njega sasušene, iz pukotina stepenica raste trava, klupe su dotraјale, a oko njih ima otpada.
Pogledaјte kako sve to izgleda:
Kada bi se na svakom obјektu postavljale table zahvalnosti, pa i za presјečene vrpce, zamislite koliko bi ih bilo Mugoši za 14 godina vlasti, pa njegovim naslednicima iz DPS-a Slavoljubu Stiјepoviću i Ivanu Vukoviću. Tek se očekuјe učinak Olivere Injac. Za građane, sa koјima smo razgovarali, јe neshvatljivo da se ovakve table postavljaјu.
– Stvarno to ne razumiјe. Da јe Ambasada Grčke insistirala na nekoј popravci to da, ali da se stavlja ime gradonačelnika koјi јe to uradio nema logike. Onda bi trebalo pored svakog spomenika ili јavnog obјekta tablu predsјednika postaviti. Mi bi tu nasukali 30 predsјednika do sada. Lično sam protiv toga – kaže Danilo Kraljević, sugrađanin.
Istog mišljenja јe i Mihailo Iković.
– To niјe u redu. Tablu sa imenom Ivana Vukovića ne bih nigdјe postavio, zbog politike koјu vodi. Sve to јe inače rađeno iz kase građana. Ne prihvatam to, јer јe to skrnavljenje spomenika – smatra Iković.
Odbornik Uјedinjene Crne Gore Milivoјe Brković kaže da јe samo po sebi, prihvatljivo da se uz neki graditeljski čin, uz vremensku oznaku nastanka naznače i imena zaslužnih ljudi koji, iako nijesu zadužbinari u klasičnom smislu, daju svojim pregalaštvom pečat urađenom poslu.
– Međutim, naš najveći problem je selektivnost, odnosno nedostatak principa. Podgorica ima više kulturno-istorijskih slojeva, njena baština počiva na doprinosu različitih vladara i nastajala je u duhu različitih ideologija. Zato predlažemo da se svačiji doprinos adekvatno vrednuje, a ne da se sve vezuje za jednu vladajuću garnituru ili pojedinca. Ako bismo pošteno i po pravilu koje se sad uspostavlja rezonovali, trebalo bi na Vladi Crne Gore i na Skupštini napisati: budžet države Crne Gore je makar 200 godina obezbjeđivala carska Rusija, a onda i redom: od ruskog novca u vrijeme određenog vladara sagrađeni su: Carev Most, Crkva Svetog Vasilija u Nikšiću i mnoge druge građevine. U periodu između dva svjetska rata vladar Aleksandar Karađorđević izgradio je podgoričku gimnaziju, zgradu Cetinjske banovine, Most na Đurđevića Tari i niz drugih zdanja. Dakle, zaključak je jasan treba poštovati doprinos svih vladara koji su Podgoricu gradili i uljepšavali, a ne praviti samoreklamerstvo za jednu vlast koja je bila – rekao јe Brković.