/ -
10/10/2024 u 13:51 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Zajednica opština i Udruženje vodovoda obnoviće inicijativu za izmjenu metodologije za utvrđivanje cijena vode

Lana Radunović iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera najavila je da će u prvom kvartalu naredne godine biti završena izrada nacrta novog Zakona o komunalnim djelatnostima

Zajednica opština i Udruženje vodovoda obnoviće raniju inicijativu za izmjenu metodologije utvrđivanja cijene vode i Zakona o komunalnim djelatnostima, poručila je Mišela Manojlović, generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore, na Petoj međunarodnoj konferenciji o vodama u Budvi. Ovu inicijativu Zajednica opština i Udruženje vodovoda podnijeli su početkom prošle godine. 

Mišela Manajlović je ocijenila da vodovodna preduzeća dijele sudbinu lokalnih samouprava kao svojih osnivača, napominjući da one funkcionišu u teškom ambijentu na koji se drastično odražava svjetska ekonomska kriza.

– Kada je riječ o funkcionisanju vodovodnih društava, među različitim problemima izdvaja se pitanje investicionog ulagannja u zastarelu vodovodnu infrastrukturu, a naročito pitanje cijene vode, koju zakon posmatra kao neku vrstu socijalne kategorije jer ne pokriva opravdane troškove poslovanja vodovodnih društava u skladu sa važećom metodologijom.  Naš cilj je da građani imaju pravične cijene vode, onako kako zakon nalaže, ali i da se vodovodnim društvima omogući da funkcionišu, unapređuju svoje poslovanje i obezbijede standard kvaliteta koji je u ovoj oblasti neophodan – saopštila je Manojlović.

image

Mišela Manojlović

-

Ona je potencirala značaj izbora stručnih kadrova prilikom izbora upravnih odbora i izvršnih direktora vodovodnih preduzeća, kao i zapošljavanja eksperata iz ove oblasti na ključnim pozicijama.

Predsjednik UO Udruženja vodovoda Milan Bulatović istakao je da je u godini kada ova organizacija obilježava četvrt vijeka rada, situacija u vodnom sektoru sve teža.

– Djelatnost koja je nezamjenjiv uslov za život i rad građana i funkcionisanje privrede je opasno ugrožena, i na samoj ivici održivosti kako vodovodnih društava, tako i vodovodnih i kanalizacionih sistema – poručio je Bulatović.

On je govorio o inicijativi Udruženja za kreiranje povoljnog okruženja u vodnom sektoru u kojoj su kao najvažniji izazovi prepoznati neprihvatljivo veliki gubici u vodovodnom sistemu, nedovoljno obučen kadar, nedovoljno koriščenje inovativnih softverskih rješenja, kao i korišćenje zastarjele tehnologije u radu postrojenja za tretman otpadnih voda. Među mjerama koje treba preduzeti u inicijativi se izdvajaju izmjene zakonske regulative o komunalnoj djelatnosti i vodnim uslugama, uvođenje moratorijuma na rad Regulatorne agencije za energetiku do stavranja adekvatnih uslova za njeno funkcionisanje, transformacija vodovodnih društava iz privredna dru[tva u javna preduzeća i izbjegavanje uvođenja jedinstvene tarife za obračun cijene vodnih usluga.

Lana Radunović iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, poručila je da su u ovom resoru svjesni svih nedostataka i problema u pružanju vodnih usluga i potrebe da se preduzmu mjere kako bi se stanje popravilo. Ona je za prvi kvartal naredne godine najavila završetak izrade nacrta novog Zakona o komunalnim djelatnostima.

Jelena Janevska iz NALAS-a (Mreža lokalnih vlasti Jugoistočne Evrope) ukazala je da slični problemi u vodovodnom sistemu postoje u svim državama regiona. Ona je istakla značaj projekta RCDN namijenjenog jačanju kapaciteta vodovodnih društava.

Na konferenciji se razgovaralo i o izazovima koje za vodni sektor donosi zatvaranje pregovaračkog poglavlja 27 sa EU, koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promjene.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
10. oktobar 2024 13:52