
Olimpijske igre u Parizu, pružile su ljubiteljima košarke nikad jači turnir. Za medalje je konkurisalo osam selekcija - SAD, Kanada, Francuska, Srbija, Australija, Njemačka, Španija i Grčka. Autsajderi su bili Brazil, Japan, Južni Sudan iu Portoriko.
Na kraju su "sreću" imali da se domognu odličja selekcija SAD, domaćina Francuske i Srbija. Gledali su nekoliko fantastičnih utakmica, a najjači utisak ostavio je polufinalni duel između SAD i Srbije.
Malo je nedostajalo da "orlovi" naprave senzaciji i na pleća obore tim u kome su bili Lebron Džejms, Kevin Durent, Stefa Kari, Džoel Embid, Entoni Dejvis, Džru Holidej, Džejson Tejtum, Entoni Edvards...
Na kraju je presudio umor izabranika Svetislava Pešića i mirna ruka Karija, koji je dokazao da je najbolji šuter današnjice.
U tom meču je dao devet trojki iz 15 pokušala i bio je najzaslužniji za trijumf svog tima. Amerikanci su u finau bili bolji od Francuke, čime su uzeli peto uzastopno olimpijsko zlato, a sigurno da će željeti da taj niz nastave i na sljedećim Olimpijskim igrama, čiji će domaćin 2028. godine da bude Los Anđeles.
- Košarkaški turnir nikada nije bio jači. Sedam, osam reprezentacija je konkurisali za osvajanje medalje. Selekcija SAD je došla u možda i najjačem sastavu ikada, nije bilo samo Džejlene Brauna i Kavaj Lenarda, sve ostale zvijezde, sve ostalo najbolje što ima Amerika, što igra NBA ligi su bili tu. Francuska je napravila sjajan rezultat s obzirom na igre koje je prikazala u pripremnom periodu. Došla je do finala, čime je ponovila uspjeh sa prethodnih Olimpijskih igara. Dobrim dijelom utakmice je uspijevala da parira Amerikancima u finalu, ali nije imala snage da stigne do pobjede i zlata i pored ogromne podrške sa tribina. Srbija je, kada se sve sagleda, imala sjajan turnir, posebno dobro je odigrala posljednja dva meča. Polufinale i utakmicu za treće mjesto. Igrali su sjajno protiv Amerikanaca 37, 38 minuta i da su nosioci igre bili odmorni u samoj završnici, sigurno da bi stigli do iznenađenja. I poslije poraza od Amerike, gdje se ekipa sigurno i psihički i emotivno, ispraznila, uspjela je da opet prikaže dobru igru protiv Njemačke i zasluženo stigne do bronzanog odličja. Sa druge strane, Amerikanci nisu imali loš dan, nisu imali loš šut pa da kažeš da je to bio razlog što su dobili utakmicu tek u posljednja dva minuta. Jednostavno, Srbije je odigrala sjajno, ali je na kraju poražena. Njemačka je opravdala igrama sve ono što je uradila na Svjetskom prvenstvu prošle godine. Igrali su dobro, zasluženo su se našli među četiri najbolje selekcije. U polufinalu i u meču za treće mjesto naišli su, u tom trenutku, na bolje ekipe. Možda je malo razočarenje Kanada, koju su svi, prije početak, uz Ameriku vidjeli u finalu. Fantastičan tim, pun NBA zvijezda, zaustavljen je u četvrtfinalu. Isto se može reći i za Španiju, koja nije prošla grupu, možda se malo više očekivalo i od Grčke - ističe za "Dan" Miodrag Kadija, nekadašnji trener Lovćena, Budućnost Volija, Igokee...
Sada ostaje dilema da li bi se od evropskih selekcija mogao sastaviti "drim tim", koji bio parirao američkom "drim timu", koji je igrao u Parizu.
Kadija smatra da bi, ali da je teško reći da li bi dobio ili bi izgubio većom razlikom nego Srbija. Nikakvih garancija po tom pitanju nema.
- U toj ekipi bi sigurno bili naš Nikola Vučević, potom Luka Dončić, Janis Adetokumbo, Kostas Slukas, potom Denis Šruder, braća Vagner iz Njemačke, igrači iz Francuske, Španije, kao i tri četiri iz Srbije. Ta ekipa mogla bi, u to nema sumlje, da parira ovoj selekciji SAD. Međutim, mislim da ne treba da se licitirati sa imenima, jer ti niko ne može garantovati da takva ekipa puna zvijezda ne bi izgubila ubjedljivije nego što je izgubila Srbija. Sve ti zavisi od dana, da li te služi šut, kakav dan ima rival, izgubljena ili osvojena lopta, neki sitni detalji...
S obzirom kakva je konkurencija bila na košarkaškom tuniru u "gradu svjetlosti", iskusni stručnjak smatra da je svaka od tri selekcije koje su uzele medalje, napravile veliki uspjeh.
- Srbija je igrala sjajno protiv Amerike, vjerovatno su mnogi očekivali da će uspjeti da ih dobije, kako se kretala utakmica. Sigurno jedna od najboljih, ako ne i najbolja utakmica na Olimpijskim igrama. Na kraju je presudio indivindualni kvalitet igrača Amerike, a i umor je sustigao igrače Srbije kada se utakmica lomila. Međutim, poraz Srbije se može gledati i kao pobjeda, jer nije imala stvar igrati egal sa najboljim igračima iz NBA lige. Gledajući ko je sve igrao na Olimpijskim igrama, kakav je kvalitet tih ekipa bio osvajanje medalje je veliki uspjeh. Sve reprezentacije koje su bile na Olimpijskim igrama, nastupile su praktično sa svim najboljim igračima koje imaju i nije bilo lako doći do odličja - zaključio je Kadija.
Rekord po gledanosti
Kako je saopštila FIBA, mušku i žensku košarku je uživo u Lilu i Parizu gledalo 1.078.319 navijača, čime je oboren rekord koji je držala Atlanta 1996. godine.
Na Igrama u Atlanti ukupno je košarku uživo gledalo 1.068.032 navijača. FIBA ističe da rekord dodatno dobija na težini ako se zna da je na ovim Igrama odigrano 40 utakmica manje u obje konkurencije u odnosu na 92 u Atlanti, jer je format takmičenja značajno drugačiji, ranije je olimpijski pobjednik morao da odigra najmanje osam utakmica, a sad šest.
Prosjek posjećenosti utakmica u Lilu i Parizu bio je 20.737 računajući obje konkurencije, a 21.711 kod muškaraca i 19.763 kod žena. Olimpijski šampioni u obje konkurencije je postala selekcija SAD i obje su u finalu bile bolje od Francuske.