Пјотр Жила / -Фото: ФИС
25/02/2023 u 22:17 h

Pjotr Žila odbranio svjetsku titulu

Pоljak najviše "letio" na maloj skakaonici na Planici

Poljski ski skakač Pjotr Žila senzacionalno je na Planici odbranio titlu svjetskog prvaka osvojenu 2021. godine na maloj skakaonici u Oberstdorfu, jer je do novog zlata stigao sa 13. mjesta nakon prve serije.

U vjetrovitim uslovima, 36-godišnji Poljak je nakon razočaravajućeg nastupa u prvoj seriji, odlučno i agresivno ušao u finalni pokušaj i doletio do 105 metara, što je novi rekord na ovoj skakaonici.

Žila je prizemljio u gotovo savršen telemark, što mu je donijelo 134,2 boda za taj skok, a ukupno 261,8 u zbiru sa prvom serijom.

Zbir je to koji nijedan od 12 skakača koji su nastupili iza njega nije uspio da nadmaši.

Drugoplasirani iz prve serije, Njemac Andreas Velinger, skokom od 102 metra je odbranio svoju poziciju i osvojio srebrno odličje zaostavši za Žilom 2,6 boda.

Njemci su došli i do bronze, zahvaljujući Karlu Gajgeru koji je za pobjednikom zaostao za 4,1 bod.

Najveći "tragičar" druge serije je Austrijanac Stefan Kraft, koji je bio u vođstvu nakon prve serije sa 102,5 metara, da bi u drugom skoku prizemljio na 99 metara i ostao bez odličja, završivši na četvrtom mjestu.

Razočarani su bili i domaćini, nakon što je dan prije u kvalifikacijama Anže Lanišek izveo najbolji skok.

Međutim, vjetar im nije bio naklonjen u subotu pa je najbolji slovenački skakač u ovoj sezoni završio na devetom mjestu, dok je Timi Zajc bio deseti.

U nedjelju je na Planici na rasporedu takmičenje mješovitih ekipa na maloj skakaonici.

16. septembar 2024 04:09