
Prošle sedmice ministar za privredu Rade Basta objavio je na svom tviter profilu da je boravio u posjeti Vašingtonu. On je istakao u tom postu da je imao vrlo korisne sastanke u američkom Senatu, posebno stavljajući akcenat na razgovore u kabinetu senatora Menendeza.
– Završio sam posjetu američkom Kongresu. Vrlo produktivni sastanci. Razgovore koje sam vodio u Senatu i kabinetu senatora Menendeza posmatram kao priliku za uspostavljanje još bližih odnosa u unapređenju sveukupne saradnje, napisao je Basta.
Interesantno je da je upravo pomenuti senator, u čiji je kabinet Basta obavljao razgovore, predsjednik komiteta za spoljnu politiku Senata, a nedavno je vodio hiting sa predstavnicima Stejt departmenta koji je bio posvećen Zapadnom Balkanu.
Tom prilikom je vrlo kritički postavljao pitanja Dereku Šoleu, a tiču se srpskog predsjednika, pa samim tim i aktuelne situacije u Srbiji. Tako je iznio niz kritika na dešavanja u Srbiji pomenuvši tekst iz "Njujork tajmsa" koji se veoma kritički osvrnuo na djelovanje Aleksandra Vučića. Podsjetimo, ovaj američki medij je srpskog predsjednika povezao sa kriminalnim strukturama. Tako su naveli da je u Srbiji očigledno kršenje ljudskih prava i medijskih sloboda, a sve pod vođstvom aktuelnog srpskog predsjednika.
Ova posjeta samo potvrđuje pisanje našeg lista da na Bastu igraju Amerika i Zapad. Tragom ovih informacija, a istražujući razlog putovanja ministra Baste u Vašington i u kom svojstvu je boravio u Americi, "Dan" je došao do zanimljivih podataka.
Naime, srpski ministar je, kako nezvanično saznajemo, otputovao u Ameriku neposredno pred veliki kontramiting Aleksandra Vučića i to, prema našim saznanjima, na hitan poziv iz Vašingtona.
Dok su gotovo svi ministri, kao i drugi državni funkcioneri, morali u vrstu na skup "Srbija nade", Rade Basta je imao prečeg posla.
Tačnije, on nije ni prisustvovao kontramitingu, čime je još jednom pokazao da ili je politički lud ili hrabar ili, pak, nešto treće. Jedno je sasvim sigurno, a to je da Bastu, očigledno, ne zanima da li će Vučića nešto da naljuti kao ni to da, kao ostali ministri i funkcioneri, "čita" želje srpskog predsjednika.
Takođe, ministar Basta nije putovao u zvaniču posjetu, što znači da je boravio u privatnoj režiji u Vašingtonu.
Kako "Dan" nezvanično saznaje iz krugova bliskih beogradskom režimu, kada je srpski predsjednik otkrio da je ministar privrede u posjeti Vašingtonu i to u privatnoj režiji, u paničnom strahu dao je nalog srpskom ambasadoru u SAD Marku Đuriću da sazna do najsitnijeg detalja šta je Basta pričao i sa kim se sve susreo tokom boravka u Americi.
Kako bismo potvrdili ove informacije, naša redakcija je u više navrata pokušala da dobije odgovore od Baste, međutim, srpski ministar nije odgovarao na pozive redakcije "Dan".
Sudeći po gore navedenom, Basta se ne zaustavlja ne mareći za posledice koje bi ga mogle zadesiti. Vrlo otvoreno pokazuje svoju "neposlušnost", ali nije ni čudo s obzirom na to da Sjedinjene Američke Države igraju na njegovu kartu.
Bilo kako bilo, ostaje da vidimo dalji rasplet i hoće li Vučić morati, kako je rekao, da i dalje trpi "neposlušnog" Bastu. Jedno je sigurno da ovim potezima srpski ministar šalje jasnu poruku ko stoji iza njega, kao i to ko mu čuva leđa.