Влада Србије усвојила је на данашњој сједници Уредбу о ограничењу висине цијена основних животних намирница попут шећара кристала у паковању од једног килограма, брашна типа Т- 400 глатког у паковању до пет килограма, укључујући и пет килограма, брашна типа Т-500 у паковању до пет килограма, укључујући и пет килограма, јестивог сунцокретовог уља од једног литра.
Такође, ограничење цијене се односи на свињско месо - бут и УXТ млијеко са 2,8 процената млијечне масти у паковању од једног литра, а циљ је ове мјере даља заштите тржишта, односно спречавања деформација у формирању цијена наведених роба, које су изузетно важне за снабдијевање потрошача, а нарочито сиромашнијих социјалних категорија.
Уредбом, која ће се примјењивати 90 дана, ограничавају се произвођачке цијене и цијене у трговини на велико и мало наведених намирница, тако да не прелазе ниво цијена тих производа на дан 15. новембра 2021. године.
На сједници је усвојен Програм управљања отпадом за период 2022 - 2031. године, којим се утврђују стратешки циљеви у овој области, омогућава смањење штетног утицаја на животну средину и климатске промјене и омогућава остваривање предуслова за коришћење отпада у циркуларној економији. Програмом је предвиђено и усвајање Акционога плана за период од 2022. до 2024. године.
У оквиру преговора за приступање Европској унији Србија је кроз Поглавље 27 започела процес успостављања система управљања отпадом и његовог прилагођавања регулативи Европске уније.
Имајући у виду да је финансијска подршка туристичкој привреди у протеклом периоду имала позитивне ефекте на развој и унапређење српског туризма, усвојена је Уредба о условима и начину додјеле коришћења кредитних средстава за подстицање квалитета туристичке понуде.
Средства су намијењена за пројекте физичких и лица и привредних друштава у овој области, а који се односе на изградњу, уређење и реконструкцију хотелских и других смјештајних капацитета, ресторана и објеката спортско-рекреативног и забавног садржаја, рестаурацију руралних објеката и њихово претварање у туристичке капацитете, унапређење маркетинга, као и изградњу туристичке инфраструктуре.
Квалификовање пројеката обављаће Фонд за развој.
Влада је усвојила и Уредбу о утврђивању Програма финансирања пројеката од јавног интереса које реализују удружења са територија изразито недовољно развијених општина (јединица локалне самоуправе из четврте групе) у 2022. години.
За реализацију програма Влада је опредијелила 15.000.000 динара за пројекте из области запошљавања, културе, безбједности, животне средине, здравља, родне равноправности и социјалних питања.
У циљу институционалне подршке и јачању капацитета регионалних институција у контексту спровођења регионалне политике, на сједници је усвојена и Уредба о утврђивању Програма подршке акредитованим регионалним развојним агенцијама у 2022. години. Програм предвиђа финансијску подршку регионалном развоју и јачање капацитета јединица локалних самоуправа и акредитованих регионалних развојних агенција (АРРА), као и потенцијалних и постојећих привредних субјеката. Такође, пружа подршку повезивању свих субјеката регионалног развоја на националном, регионалном и локалном нивоу у циљу спровођења политике регионалног развоја.
На данашњој је сједници донијета и одлука о образовању Националног комитета за обезбјеђивање у ваздухопловству чији су задаци давање препорука за усклађивање дјеловања надлежних органа који спроводе мјере и поступке обезбеђивања у ваздухопловству, утврђене Националним програмом из ове области, као и анализа, спровођење мјера и давање препорука за усклађивање програма са информацијама о новим опасностима, технологијама и техником.