Косово и Србија су суверене земље које имају право да одреде сопствене спољнополитичке приоритете, навео је портпарол Стејт департмента у писаном одговору за Глас Америке, поводом изјаве предсједника Србије Александра Вучића да је Косово, захтјевом да се придружи Савјету Европе, прекршило одредбе Вашингтонског споразума.
Споразумом који је потписан у септембру 2020, Србија и Косово су се у одвојеним документима обавезали на економску сарадњу, али и сарадњу са САД. Дио споразума је био и мораторијум од годину дана да се Косово уздржи од пријављивања за чланство у међународним организацијама, а Србија од дипломатске кампање за повлачења признања независности Косова. Мораторијум је истекао 4. септембра 2021.
Стејт депратмент је у кратком одговору на упит Гласа Америке навео да је мораторијум био осмишљен да би се проширио простор за разговор и компромис између Косова и Србије, за који „вјерујемо да је у стратешком интересу обје земље“.
- И даље сматрамо да је дијалог о нормализацији односа, под покровитељством Европске уније, кључан за обје земље да би откључале своју европску будућност. Позивамо на њихово хитно, флексибилно и озбиљно учешће у том процесу, истакнуто је у одговору.
Прошлог септембра, уочи годишњице Вашингтонског споразума, Стејт департмент је директно охрабрио Косово и Србију да наставе да спроводе мораторијум на питања која компликују напредак у техничким областима.
Након што је министарка спољних послова Косова Доника Гервала Шварц поднијела званичан захтјев за чланство Косова у Савјету Европе, Вучић је новинарима у Београду у четвртак рекао да је Приштина "брутално погазила" Вашингтонски споразум.
"Послије готово десетогодишњег гажења Бриселског споразума, сада су погазили и Вашингтонски споразум, док Резолуцију 1244 ни они, ни њихови ментори никада нису поштовали", нагласио је Вучић, који је због потеза Косова, за петак заказао сједницу Савјета за националну безбједност земље.