
Zimsko tretiranje voća ima veliki značaj i obavezna je mjera u proizvodnji voća i grožđa. Štaviše, pojavu nekih gljivičnih bolesti tokom vegetacije, na primjer kovrdzavost lista na breskvi i nektarini jedino je moguće spriječiti tretiranjem tih voćnih vrsta za vrijeme njihovog zimskog mirovanja, poručuje Mileva Marić, stručna saradnica u oblasti zaštite bilja pri Savjetodavnoj službi za biljnu proizvodnju.
- Izvodi se u vrijeme mirovanja vegetacije, odnosno od opadanja lišća u jesen pa do početka vegetacije u proljeće. Najbolji rezultati u suzbijanju štetnih organizama se postižu kada se zimsko tretiranje izvodi u drugoj polovini februara, a poslednji rok do kada bi trebalo uraditi zimsko prskanje voćaka su prvi dani marta, odnosno početak otvaranja cvjetova ili lisnih pupoljaka, poznatije kao faza "mišije uši". Međutim, koštičavo voće, malinu i kupinu treba tretirati nešto ranije, jer ove voćne vrste kreću ranije sa vegetacijom. Tretiranje izvedeno u tom periodu s razlogom se smatra osnovnom zaštitom, jer ukoliko je ista sprovedena, tokom vegetacije će biti manje problema sa bolestima i štetočina.
Prije samog hemijskog tretmana potrebno je obaviti rezidbu, kojom, osim formiranja i održavanja uzgojnog oblika, vršimo odstranjivanje svih osušenih i oštećenih grana, uz obavezno iznošenje orezanih djelova iz zasada. Iz zasada takođe iznijeti zaostale "mumificirane" plodove koji predstavljaju izvor zaraze za narednu vegetaciju. Struganjem ukloniti lišajeve i mahovine, da bi sredstvo bolje prijanjalo na tretiranu površinu, savjetuje Marić.
Gotovo da i nema voćne vrste na kojoj zaštita sprovedena tokom zime neće biti od koristi,. Prskanje treba da obuhvati koštičave i jabučaste voćne vrste, vinovu lozu, maslinu, agrume, kao i jagodasto voće.
- Ovim tretmanom suzbijaju se prouzrokovači bolesti voćaka i vinove loze i to prouzrokovači kovrdzavosti lista breskve, rogača šljive, šupljikavosti lišća koštičavih voćaka, monilioza koštičavih voćaka, bakterioza koštičavih i jabučastih voćaka, ekskorioze vinove loze, paunovog oka masline kao i drugih bolesti. Takođe se kontrolišu patogeni rana, mnogi štetni organizmi (štitaste vaši, lisne vaši, smotavci, cvetojedi, moljci, grinje..) mahovine i lišajevi, kojima su vrlo često obavijena stabla šljiva i drugih voćnih vrsta, gdje se sprovodi neredovna zaštita tokom vegetacije ili se uopšte ne sprovodi, kaže savjetnica za biljnu proizvodnju.
Zimsko tretiranje treba izvršiti temeljno tj. dobro okupati svako stablo, tako da nakon završenog tretmana primenjeni rastvor bude prisutan na celoj površini stabla. Prska se po sunčanom i tihom vremenu, bez vjetra uz obavezno korišćenje zaštitne opreme i poštovanje mjera sigurnosti pri radu sa pesticidima. Temperatura prilikom prskanja mora da bude preko 8 stepeni C, jer se mineralna ulja ne lijepe za tretiranu površinu ako je temperatura niža od 8 stepeni C. Za ovaj tretman koriste se sredstva na bazi bakra kao što su Plavi kamen, Bordovska čorba, Bakarni oksihlorid, Bakrocid, Kupragin, Blauvit i dr. Ako je zimskim pregledom utvrđeno i prisustvo štetočina bakarnom sredstvu treba dodati mineralno ulje, Bijelo ulje, Belol, Galamin i dr. Kombinacijom bakarnih preparata i mineralnog ulja istovremeno djelujemo na pruzrokovače bolesti i štetočine. U poljoprivrednim apotekama mogu se kupiti sredstva (Plavo ulje) koja već predstavljaju gotovu kombinaciju bakra i mineralnog ulja. Važna napomena je da se navedena sredstva moraju primijeniti najkasnije do početka otvaranja cvjetova kod voćnih vrsta, s obzirom na fitotoksičnost koju mogu prouzrokovati na otvorenim cvjetovima.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar