Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu.
- Dobro je da su hoteli bukirani, da je najava jako dobra, kao i predsezona, što vidimo po saobraćajnim gužvama i izletničkim turama na primorju. Svjedoci smo da je jako puno turista već krenulo sa aspekta kruzera i izleta i da to već daje određene rezultate koji ukazuju na to da će ovo biti jedna rekordna sezona - rekao je Jovović u intervjuu agenciji Mina-business.
On je dodao da se neke situacije, nažalost, i dalje ponavljaju, te da se nada da će radovi na putnoj infrastrukturi na primorju biti završeni vrlo brzo, kako bi turisti mogli nesmetano da borave u Crnoj Gori.
- Nedavno smo imali sjednicu Odbora u vezi sa praćenjem naredne ljetnje sezone, na kojoj smo donijeli 23 zaključka. Tu smo taksativno naveli probleme koje bi trebalo riješiti i to smo proslijedili Vladi - kazao je Jovović.
On je saopštio da je prethodna ljetnja turistička sezona bila rekordna i da su, prema podacima Centralne banke, ostvareni prihodi 1,52 milijarde eura, što je rast od 44 odsto u odnosu na 2022. godinu i 38 odsto više nego 2019. godine.
- Ukupno učešće prihoda od turizma u bruto domaćem proizvodu (BDP) u prošloj godini je 22,13 odsto, što jasno ukazuje na veliki značaj tog sektora za crnogorsku ekonomiju. Ako uzmemo da turizam generiše i saobraćaj, poljoprivredu, trgovinu i ostale usluge, onda je taj procenat još veći i pokazuje da je turizam motor crnogorske privrede - naveo je Jovović.
On je kazao da je, i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.
Jovović smatra da je siva ekonomija najveći problem crnogorskog turizma, kao i da bi država trebalo da preduzme odgovarajuće inspekcijske i ostale mjere koje bi doprinijele njegovom rješavanju.