– Relativno je rano za ocjenjivanje sezone imajući u vidu da su kvalitativni parametri bazirani na dužini trajanja i potrošnji u destinaciji. ono što je do sada očigledno je da je sezona počela rano i da se tokom aprila i maja bilježio značajan rast gostiju sa strateških važnih tržišta. prema objedinjenim informacijama monstata i sistema za prijavu boravka tohn, u navedenom periodu je povećan broj noćenja gostiju iz Njemačke za 54 odsto, poljske čak 85 odsto, izraela 21 odsto, Velike Britanije za 17 odsto, Srbije i BiH kumulativno 17 odsto – kazao je Vuković.
On je naglaio da trenutno nemaju dostupnu statistiku Monstata za period juna i jula, ali, sudeći po trendu koji je započet u predsezoni, u TO Herceg Novi se nadaju da će on biti nastavljen tokom glavnog dijela sezone i da će bilježiti rast sa pomenutih tržišta.
Kada je u pitanju smanjenje broja turista iz Rusije i Ukrajine i kako se to odražava na sezonu u Herceg Novom Vuković ističe da u ovom momentu može samo spekulisati brojkama dok ne dobiju zvaničnu statistiku.
– Ono što su april i maj pokazali je da je broj noćenja sa ova dva tržišta bio manji za 29 odsto. Razlog tim brojkama može biti manji broj gostiju iz Rusije i Ukrajine, ali i izmjenjen boravišni status Rusa i Ukrajinaca koji možda više ne potpadaju pod turističku statistiku zbog obezbijeđenog boravišta. Sve u svemu, ostaje nam da analiziramo jun i jul kada to bude moguće, te ukoliko i tada bude primjetan značajan pad noćenja sa ova dva pomenuta tržišta, biće jasno da tu leži odgovor na pitanje zašto statistika ne izgleda povoljnije u ovom momentu – kazao je menadžer za razvoj novske TO.
Vuković je kazao da je u Herceg Novom zabilježen rast sa određenih tržišta zapadne i centralne Evrope, kao i izraela, pa čak i udaljenih tržišta SAD i Kine.
– Pozitivan trend sa pomenutih tržišta je od izuzetne važnosti za budućnost našeg turizma, imajući u vidu da je riječ o visokoplatežnim gostima koji u najvećoj mjeri putuju izvan perioda glavne sezone. Ulažemo napore da kroz brojne kampanje, studijske posjete i sajamske nastupe nametnemo Crnu Goru, u okviru koje i Boku kotorsku i Herceg Novi na pomenutim tržištima. To je dugoročan proces koji zahtjeva kontunuiran rad, zajedništvo i značajna sredstva – kazao je Vuković.
Istakao je da imaju ogromnu prednost što se nalaze u neposrednoj blizini dubrovačkog aerodroma, koji sa brojnih navedenih tržišta ima uspostavljene direktne avio–linije mnogo duže tokom godine nego što je to slučaj sa tivatskim ili podgoričim aerodromom.
– Uprkos svim poteškoćama koje se vezuju za prelazak granice tokom glavnog dijela sezone, svjesni smo da moramo iskoristiti sve benefite blizine dubrovačkog aerodroma koji je vrlo dostupan u periodima aprila, maja, druge polovine septembra i oktobra. Dok se ne poveća kapacitet domaćih aerodroma, ne obezbijedi veća frekentnost low cost avio–kompanija i ne produže intervali avio–povezanosti, dubrovački aerodrom će ostati važan "hub" za Herceg Novi i Boku kotorsku – kazao je Vuković.
On je naglasio da Herceg Novi i Boka kotorska postaju sve interesantniji na zapadnoevropskim tržištima kao i tržištu SAD kao destinacije za specijalizovana grupna putovanja, među kojima su sve učestalija: destinacijska vjenčanja i razni oblici "incentive" putovanja.
– U prosjeku najčešće se radi o grupama koje broje od 50–100 gostiju, izuzetne platežne moći koji destinaciju posjećuju izvan sezone – ističe Vuković.
Prema nezvaničnim informacijama dobijenim posljednjim presjekom gostiju u destinaciji, u Herceg Novom je zabilježeno 17 odsto više gostiju u hotelima, nego u istom periodu prošle godine, odnosno pet odsto više nego 2022. godine.
– Kada je riječ o privatnom smještaju, svaki izdavalac zakonski je obavezan da prijavi goste, a troškovi boravišne takse su obaveza koja ide na teret turiste. Kontrolu na terenu vrše inspektori lokalne Uprave javnih prihoda opštine Herceg Novi, čiji rad je intenziviran tokom ljetnje sezone – kazao je Vuković.
Računajući od početka godine, zaključno sa 18. julom, naplata boravišne takse je gotovo identična prošlogodišnjoj, odnosno za 0,03 odsto veća.