Samostalno rade 953 advokata / -Advokatska komora CG
14/12/2021 u 17:00 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Advokati, notari, vještaci u nepovoljnijem položaju zbog programa „Evropa sad“

U brojkama izraženo, u slučaju ostvarenja oporezivog prihoda od 100 hiljada preduzetnik treba da plati porez od 13.524 eura, dok za isti prihod, tj. dobit, pravno lice treba da plati devet hiljada, pojasnila su pravosudna udruženja

Advokati, notari, javni izvršitelji, sudski tumači i vještaci pisali su Vladi, Ministarstvu finansija i Ministarstvu pravde zbog brojnih nelogičnosti koje može proizvesti program "Evropa sad" po pitanju njihovih djelatnosti. U dopisu koji je poslat navedenim institucijama pojašnjeno je da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica i porezu na dobit pravnih lica u neujednačen položaj stavljaju advokati, notari i javni izvršitelji koji djelatnost obavljaju kao preduzetnici, odnosno fizička lica u odnosu na advokatske kancelarije koje su registrovane kao pravna lica. Pravosudna udruženja advokata, notara, izvršitelja, vještaka i tumača su se obratila u ime 1.500 fizičkih lica koju čini 953 advokata, 55 notara, 31 javni izvršitelj, 303 sudska vještaka i 120 tumača.

Pojasnili su da se predloženom izmjenom i dopunom Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica predlaže izmjena opšte poreske stope poreza na dohodak fizičkih lica sa sadašnjih devet odsto na 15, na iznos oporezivog dohotka od 12.000 eura za ostvareni oporezivi dohodak fizičkih lica od samostalne djelatnosti, odnosno preduzetnika. Istovremeno, predloženom izmjenom i dopunom Zakona o porezu na dobit pravnih lica predlaže se izmjena dosadašnje opšte poreske stope poreza na dobit pravnih lica sa sadašnjih devet, na progresivan način, i to zadržavajući devet odsto do 100.000 eura ostvarene dobiti, što je devet hiljada.

– U brojkama izraženo, u slučaju ostvarenja oporezivog prihoda od 100 hiljada, preduzetnik treba da plati porez od 13.524 eura, dok za isti prihod, tj dobit, pravno lice treba da plati devet hiljada. Dakle, preduzetnik plaća 50 odsto više poreza, samo zato što djelatnost obavlja kao fizičko lice, jer mu je to zakonom propisano – pojasnili su u dopisu predsjednici udruženja advokata, notara, izvršitelja, vještaka i tumača.

Problem i podizanje gotovine

Osim poreza na dohodak i dobit, pravosudna udruženja su ukazala i da bi se, porezom na podizanje gotovine koji Vlada planira da uvede, advokatima, notarima, izvršiteljima, tumačima i vještacima, koji posao obavljaju kao fizička lica dvostruko oporezivali prihodi, jer je obično njihov poslovni račun i račun koji koriste kao fizička lica. Porez na podizanje gotovine pravnih lica predviđeno je da iznosi pet odsto.

– Dakle, imamo primjer dvostrukog oporezivanja ili nametanja poreza na porez. Ni ovdje ne nalazimo opravdanje za dodatno oporezivanje, koje ne postoji kod ostalih fizičkih lica, npr. zaposlenih koji sa računa podižu svoje zarađene plate. Npr. oporezivanje podizanja gotovine od strane pravnih lica na ime troškova dnevnica za službena putovanja, koja se po pravilu isplaćuju u gotovini, u vidu akontacija, samo će povećati ukupne rashode poslovanja svih subjekata – naveli su u dopisu.

Oni su se obratili Vladi, nakon što je advokat Nebojša Asanović pisao Advokatskoj komori o efektima programa "Evropa sad", tj. o nepovoljnom položaju u koji se dovode advokati koji djelatnost obavljaju samostalno, u odnosu na advokatske kancelarije koje posluju kao pravna lica.

– U smislu oporezivanja ostvarene dobiti, smatramo da bi preduzetnici trebalo da budu izjednačeni sa pravnim licima, iako nemaju svojstvo pravnog lica, ali imaju sve druge bitne karakteristike, kao što je obavljanje djelatnosti radi ostvarenja dobiti, istupanje u pravnom prometu, zapošljavanje trećih lica i slično, pri čemu je posebnim zakonima propisano da djelatnost obavljaju kao fizička lica (Zakon o advokaturi, Zakon o notarima, Zakon o javnim izvršiteljima). Dakle, iako sa bitnim karakteristikama pravnog lica, kada je u pitanju organizacija poslovanja, u poreskom smislu taj tretman im nije omogućen. U konkretnom slučaju ne postoji nikakvo razumno ili objektivno opravdanje za ovako različit poreski tretman poreskih obveznika, pa smatramo da bi, ukoliko predloženi zakon bude usvojen, bio nesaglasan sa Ustavom i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Kada razlika u tretmanu lica koja se nalaze u istoj ili sličnoj situaciji nema nikakvo razumno ili objektivno opravdanje, onda se, po stavovima Evropskog suda za ljudska prava, radi o diskriminaciji, koja je izričito zabranjena i Ustavom Crne Gore – navedeno je u dopisu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
17. april 2025 13:51