Konferencija okuplja predstavnike ustavnih sudova, sudova, državnih tužilaštava, profesore, advokate i predstavnike civilnog sektora Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije i Turske.
Konferenciji prisustvuju predstavnici međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom životne sredine, Ekonomske komisije Ujedinjenih Nacija za Evropu, Visokog komesarijata Ujedinjenih Nacija za ljudska prava, nevladinih organizacija, kao i međunarodni eksperti i konsultanti Savjeta Evrope.
- Ono što mi čini posebno zadovoljstvo jeste što upravo u ovoj godini obilježavamo dva, za Crnu Goru veoma važna jubileja, 60 godina postojanja Ustavnog suda Crne Gore i 20 godina od kada je Crna Gora ratifikovala Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, ali i prilika da čestitam Savjetu Evrope 75 godina njegovog postojanja - naglasila je Armenko.
Kkao je istakla, danas, više nego ikada ranije, tema ljudskih prava i zaštite životne sredine zahtjeva našu punu pažnju.
- Upravo je na nama odgovornost da uspostavimo balans između održivog razvoja i zaštite životne sredine kao takve, istovremeno čuvajući ljudska prava i prirodne resurse za sadašnje i buduće generacije - riječi su Armenko..
Podsjetila je da je Parlamentarna skupština Savjeta Evrope prepoznala značaj prava na život u zdravoj životnoj sredini i 2003. godine i donijela Preporuku 1614 u kojoj se navodi da “u svjetlu mijenjanja uslova života i rastućeg značaja važnosti ekoloških tema, ... u Evropsku konvenciju o ljudskim pravima može se uvrstiti pravo na zdravu životnu sredinu kao osnovno ljudsko pravo.”
- Sigurna sam da će današnja konferencija i rezultati sveobuhvatne analize koji će biti predstavljeni, trasirati put i ka aktivnijoj ulozi Ustavnog suda Crne Gore u ovoj oblasti, prepoznavanjem važnog mehanizma zaštite koju naša institucija ima u osiguranju zaštite prava na zdravu životnu sredinu u skladu sa ustavnim i međunarodnim standardima. I na kraju, jedan od najplemenitijih zadataka koji imaju pravni poredak i organi koji ga sprovode jeste odgovornost prema životnoj sredini, podsjećajući nas da “Zemlja ne pripada čovjeku, već čovjek pripada zemlji”, te da smo u ovoj borbi kolektivno obavezani da damo svoj maksimalni doprinos - poručila je između ostalog Armenko.