Агенција за спречавање корупције (АСК) утврдила је да је Престоница Цетиње прекршила законе о спречавању корупције и невладиним организацијама приликом доношења одлуке о расподјели средстава за НВО, чија су овлашћена лица јавни функционери Сандра Перовић, чланица Управног одбора Центра за дневни боравак дјеце са сметњама у развоју и одраслих лица са инвалидитетом Цетиње, те одборници ДПС-а Деjан Тмушић и Милован Jанковић. Због тога је надлежна комисија морала да мијења раније донијету одлуку па су без средстава од 3.176 еура остали НВО Мој пут гдје је овлашћено лице Сандра Перовић, 3.088 Удружење параплегичара Цетиње које заступа Тмушић и 3.084 Радио клуб Цетиње, гдје је лице за заступање Јанковић.
У одлуци АСК у коју је "Дан" имао увид наводи се да поменута лица као јавни функционери "не могу истовремено са јавном функцијом обављати и дужност члана органа управљања и надзорног органа у НВО".
– Ово из разлога јер је чланом 12 Закона о спречавању корупције јасно одређено да јавни функционер не може бити предсједник или члан органа управљања и надзорног органа, између осталог и другог правног лица. Законом о НВО је прописано да НВО имају својство правног лица, и из тога произилази наведено ограничење у вршењу јавних функција – наводи се у мишљењу које потписује директорица АСК Јелена Перовић.
У Престоници Цетиње кажу да су се они обратили АСК након одлуке о расподјели око 15.000 еура за НВО, а све у циљу даљег законитог поступања и транспарентности, као и отклањања сумње у постоjање сукоба интереса лица овлашћених за заступање НВО.
– АСК је 24. августа 2021. доставила мишљење по основу коjег се овлашћена лица за три НВО и то: Радио клуб Цетиње, Удружење параплегичара Цетиње и МАY WАY – Моj пут налазе у конфликту интереса jер jе чланом 12 став 1 Закона о спречавање корупциjе jасно одређено да jавни функционер не може бити предсjедник или члан органа управљања и надзорног органа, између осталог, и другог правног лица. Надаље, како jе законом о невладиним организациjама прописано да су невладине организациjе, невладина удружења и невладине фондациjе коjе имаjу своjство правног лица то прозилази наведено ограничење у вршењу jавних функциjа. Након достављеног мишљења Агенциjе, Комисиjа jе дониjела одлуку о измjени одлуке о расподjели средстава за проjекте и програме невладиних организациjа за 2021. годину коjом су из расподjеле средстава изузете горе наведене НВО коjе су се нашле у конфликту интереса – саопштено је "Дану" из кабинета градоначелника Цетиња Александра Кашћелана.
Истичу да одговорно тврде да jе расподjела средстава за проjекте и програме НВО за 2021. годину извршена у складу са "Одлуком о условима и поступку финансирања проjеката и програма невладиних организациjа, да Конкурс за расподjелу средстава ниjе намjештен, да средства ниjесу диjељена по партиjскоj линиjи, да за такве тврдње не постоjи никаквог основа, да средства ниjесу додиjељена НВО чиjи су оснивачи одборници jер су исте изузете из расподjеле средстава".
– Проjекте су оцjењивали независни процjењивачи сходно критериjумима наведеним у Одлуци о условима и поступку финансирања проjеката и програма невладиних организациjа у Престоници Цетиње. Одговорно тврдимо да ниjе било фаворизовања невладиних организациjа због њихове раниjе сарадње са Престоницом како су навели поjедини представници цивилног сектора коjи су се обратили Вашоj редакциjи па исте позивамо да изврше увид у цjелокупну документациjу и стоjимо им на располагању – казали су у Престоници.