Svjetski dan dobrovoljnih davaoca krvi dan je kada se slavi solidarnost i humanost i prilika da se zahvalimo dobrovoljnim davaocima, jer darujući dio sebe, daruju život, poručeno je na svečanosti upriličenoj u Zavodu za transfuziju krvi, povodom obilježavanja 14. juna- Svjetskog dana dobrovoljih davaoca krvi.
-Ovogodišnji Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi obilježava pod sloganom „Daruj krv da srce planete nastavi da kuca“, koji upravo naglašava suštinsku ulogu davaoca krvi u održavanju života u svijetu. Poseban fokus ovogodišnje kampanje je na mladim ljudima i njihovoj ulozi u obezbjeđivanju dovoljnih količina krvi-kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović.
Ona je naglasila da je vrijeme pandemije izazvane virusom COVID-19 uticalo je na sve segmente zdravstvenih sistema u svijetu, pa je tako imao negativan efekat i na transfuziološku djelatnost, odnosno nivo davalaštva krvi.
-Tokom protekle i ove godine, došlo je do smanjenja broja dobrovoljnih davalaca krvi i u Crnoj Gori. Uprkos svim teškoćama, Zavod za transfuziju uspio je da obezbijedi potrebne jedinice krvi svima kojima je bila potrebna. Broj prikupljenih jedinica u Crnoj Gori u 2020. godini iznosio je 16.709, što je 2,7 odsto u odnosu na broj stanovnika. Pandemija koronavirusa je dovela do očekivanog pada nivoa davalaštva u odnosu na 2019.godinu kada smo u redovnim uslovima ostvarili nivo od 3.1 odsto. Od broja prikupljenih jedinica 60 odsto su namjenske donacije iz redova porodičnih davaoca, a 40 odsto su nenamjenske donacije od strane dobrovoljnih davalaca krvi”-navela je ministarka zdravlja.
Vlada Crne Gore kako je kazala, istinski je posvećena očuvanju i zaštiti zdravlja svojih građana i ulaže stalne napore da, u saradnji da institucijama koje se bave ovom djelatnošću, doprinese razvoju dobrovoljnog davalaštva krvi, čiji je konačni cilj obezbjeđivanje dovoljnih količina sigurne i bezbjedne krvi, za redovne i vanredne potrebe.
-Prioritet Ministarstva zdravlja u narednom periodu je podizanje nivoa dobrovoljnog davalaštva krvi, kao važnog dijela obezbjeđivanja dovoljnih količina bezbjedne krvi , na čemu moramo svi zajedno intenzivnije da radimo u predstojećem periodu. Zato pozivam još jednom sve koji su zdravstveno sposobni da postanu dobrovoljni davaoci krvi, jer čin darivanja dijela sebe, kojim se spašava nečiji život, nema alternativu- poručila je ministarka Borovinić Bojović.
Šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori dr Mina Brajović kazala je da cilj ohrabriti mlade ljude širom svijeta, koji su sinonim za solidarnost, altruizam, entuzijazam, da doniraju krv i inspirišu druge da podrže život i zdravlje darujući krv kroz sistem dobrovoljnog, neplaćenog, nenamjenskog davalaštva.
-Tokom trajanja pandemije COVID -19, kada je situacija postala dodatno složena, naučili smo mnoge lekcije. Između ostalog, da efikasan odgovor na pandemiju traži solidarnost, saradnju i nacionalno jedinstvo. Stabilan i snažan sistem transfuzije sa kapacitetom da u kontinuitetu i tokom trajanja krize sakuplja, testira, obrađuje, čuva i distribuira krv je paradigma esencijalnih zdravstvenih servisa, koji čuva živote i zdravlje građana. SZO pozdravlja napore Vlade Crne Gore i resornog ministarstva da se transfuzioloski servisi brzo rekalibriraju i budu sastavni dio odgovora na pandemiju-istakla je dr Brajović.
Direktorica Zavoda za transfuziju krvi dr Tamara Šćepanović navela je da su sa poboljšanjem epidemiološke situacije postignuti i bolji rezultati u prvih pet mjeseci ove godine.
-Od 01. januara do 01. juna u Crnoj Gori je prikupljeno oko 7 900 jedinica krvi, što je za oko 1200 jedinica više u odnosu na isti period prethodne godine. Ovi ohrabrujući rezultati nas vraćaju na put ka dobro poznatom cilju, a to je 100 odsto dobrovoljno, nenamjensko davalaštvo i dostizanje preporuka SZO za nivo davalaštva od 4 odsto od ukupnog broja stanovnika, čime bi bile obezbijeđene višednevne nacionalne rezerve sigurne krvi- naglasila je dr Šćepanović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар