Iz te organizacije su, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijim osobama, saopštili da studije ukazuju na činjenicu da jedna od šest starijih osoba u svijetu, barem jednom godišnje, doživi neki oblik nasilja.
- Procenat zanemarivanih ili zlostavljanih starijih osoba u Evropi iznosi od tri do 27 odsto - kaže se u saopštenju.
Iz CKCG su kazali da u Crnoj Gori ne postoji registar podataka o broju starijih osoba koje trpe neki vid nasilja ili zanemarivanja, pa je, kako su naveli, neophodno sistemski djelovati i međusektorski pristupiti umrežavanju relevantnih instirucija i organizacija.
"Kako bi se kreirala baza potrebnih podataka i u skladu sa tim zajednički djelovalo na podizanju svijesti građana o problemu zlostavljanja starijih, a potom i razvijali konkretni akcioni planovi u cilju suzbijanja ove pojave u društvu”, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da nasilje nad starijim osobama ili bilo kojom drugom jedinkom obuhvata niz akcija koje dovode do povreda ili rizika od povreda, a koje izazivaju fizičku bol i/ili psihičko obolijevanje.
- Oblici zlostavljanja mogu biti višesložni - fizičko, psihičko, ekonomsko, seksualno zlostavljanje i zanemarivanje osobe - navodi se u saopštenju CKCG.
Prema njihovim riječima, starije osobe, koje su najčešće zlostavljanje ili zanemarivane, uglavnom su osobe koje su funkcionalno zavisne od drugih, a najčešće članova uže ili šire porodice, osobe koje pate od demencije, koje stanuju u konfliktnoj porodičnoj sredini i koje su ekonomski zavisne od drugih.
Iz CKCG su apelovali na građane da, ukoliko primijete nasilje nad starijim osobama, to urgentno i prijave nadležnim organima, a žrtvu nasilja odmah odvedu do najbliže zdravstvene ustanove kako bi joj bila ukazana neophodna ljekarska pomoć.
Ta organizacija, kako su kazali, duži niz godina, starijima pruža podršku kroz program Pomoć u kući starijem i osobi sa invaliditetom, u okviru kojeg je podržano 810 osoba.
Iz KCCG su kazali da Program obuhvata i redovne posjete starijim osobama u udaljenim i ruralnim područjima, kroz dva centra za njegu u zajednici u Bijelom Polju i Baru, kroz posjete mobilnih timova koji čine medicinski i socijalni radnik staračkim domaćinstvima.
Dodaje se da program podrazumijeva i posjete volontera starijim osobama kako bi se pružila psiho-socijalna podrška i smanjio stepen usamljenosti tih osoba.
- U pet opština i Prijestonici, aktivni su i klubovi Crvenog krsta za starije osobe u kojima se pripadnici te populacije okupljaju, druže, razmjenjuju probleme, iskustva ali i lijepe životne trenutke - rekli su iz CKCG.
Iz te organizacije su kazali da će u narednom periodu, između ostalog, raditi i na razvijanju usluge predaha za starije osobe i njihove njegovatelje, kako bi u svakom trenutku neko brinuo o njima, a njihovi njegovatelji malo odmorili i posvetili se sebi.