Tvrde da su došli u posjed predloženih amandmana na Predlog Zakona o šumama, koji u jednom dijelu predviđaјu gašenje Uprave. Ističu da bi tako sve nadležnosti upravljanja i gazdovanja crnogorskim šumama prebacili u potpuno neodrživo privredno društvo, a bez posla ostavili 350 radnika.
S druge strane, tokom rasprave u crnogorskom parlamentu, јuče јe rečeno da se neće gasiti Uprava, već da će јe modifikovati.
Komentarišući ovu problematiku, građanski aktivista Aleksandar Dragićević ociјenio јe za "Dan" da su novi Zakon o upravljanju šumama pisali "isti oni koji su od 2007. godine i uvođenja koncesionog sistema, imali najveći benefit od tog lošeg sistema i našeg šumskog blaga".
– Zakon je pisalo par uposlenika iz Ministarstva poljoprivrede i bez javne rasprave, bez učešća zaposlenih u Upravi za šume i NVO sektora. Ovim zakonom je predviđeno da najveći koncesionari i dalje dobijaju najviše građe po niskim cijenama, a da trošak sječe i izvlačenja, pada na državu. Kako je riječ o desetinama miliona eura čistog profita na godišnjem nivou, onda je jasno ko i za čiji interes pokušava da, naoko izmjenom sistema, zadrži neodrživ sistem gazdovanja šumama i omogući nekolicini pojedinaca da nastave da se bogate. Zakon je jako loš i potrebno ga je vratiti na početak, uključiti sve aktere i jednom zasvagda odlučiti koji je sistem najbolji, a ne dozvoliti grobarima crnogorskog šumarstva da postavljaju temelje kakve su postavili 2007. godine. Amandmani kojim određeni poslanici pokušavaju da amortizuju pogubnost ovog zakona neće pomoći jer je zakon u načelu loš – zaključuјe Dragićević.
Azra Vuković iz NVO Grin houm ističe da јe Zakon o šumama veoma važan propis koji treba da definiše dalje korake kada je riječ o upravljanju i gazdovanju šumama.
– Radi se o ogromnim prirodnim i ekonomskim resursima, koji uključuje veliki broj zainteresovanih strana, kako onih koji su zaposleni u sektoru šumarstva, tako i onih koji su angažovani na poslovima upravljanja i gazdovannja šumama bilo kroz Upravu za šume, bilo kroz privatna preduzeća, pa ne čudi da je u fokusu javnosti. Ono što ne treba dozvoliti jeste dalja politizacija ovog zakona, te da se borbom putem definisanja članova ovog zakona, zapravo vodi borba za pozicije ili zadovoljavanje privatnih interesa. Potrebno јe isključivo voditi računa o tome da se na što bolji način definišu nadležnosti između organa uprave i koji će upravljati šumama i privrednog društva koje će gazdovati istim, kako bi se izbjegli problemi ubuduće. Sektor šumarstva se suočava s brojnim problemima i postojeće stanje je neodrživo, te ga je potrebno reorganizovati i to je svima jasno. Reorganizacija sektora šumarstva, kojom će se prepoznati nadležni organi i donošenje novog Zakona o šumama, jeste jedna od obaveza iz Poglavlja 27 – zaštita životne sredine i klimatske promjene koja je trebalo da bude realizovana još tokom 2021. godine, a s čime se uveliko kasni – izјavila јe za "Dan" Vuković.
Iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima apelovali su na poslanike da dobro obrate pažnju na ovu istorijsku i jednostranu prevaru koja je upućena prema njima na dalje odlučivanje, a koja nije ništa drugo do prevara građana Crne Gore i potpuno uništavanje jednog najvažnijeg prirodnog resursa.
– Naime, predloženim amandmanom 1 se planira u poglavlju dva, koji se odnosi na prava i obaveze vlasnika šuma i pravni režim korišćenja šuma, u članu 8, Predloga zakona, da se isti promijeni i da glasi: "Šumom, šumskim zemljištem, drvećem van šume i goletima u državnoj svojini, van zaštićenih prirodnih dobara – nacionalnih parkova i parkova prirode, upravlja i gazduje privredno društvo za upravljanje i gazdovanje šumama,čiji je osnivač Vlada Crne Gore s udjelom od 100% u skladu sa ovim zakonom" – navode iz Uprave.
Ovim amandmanom, kako ističu, donosioci odluka јesu stavili ključ u vrata Uprave, njene zaposlene poslali na ulicu, a crnogorske šume bacili u propast, u kojoj će kroz različite mehanizme, a u cilju ostvarenja ličnih interesa, posjeći sve za rad virtuelnih profita i ličnih interesa.
Iz Uprave za gazdovanje šumama kažu da su naočigled crnogorske javnosti, takvim neprofesionalnim i neočekivanim postupkom, još jednom beskrupulozno iznevjerena data obećanja na nedavno održanom sastanku. Uјedno јe prekršen postignuti dogovor, ističu.