Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић и директорица КЦЦГ Љиљана Радуловић посјетили су Универзитетску болницу Charité у Берлину гдје ће, током новембра мјесеца, на обуци бити четири љекара КЦЦГ и двије медицинске сестре.
- Као директорица Клиничког центра Црне Горе захвална сам на свему што је угледни Институт Роберт Кох до сада учинио у циљу унапређења рада највеће здравствене установе у нашој земљи као и што је препознао потенцијал КЦЦГ да се приближи високим стандардима њемачке медицине. Искуство посјете Јединици Интензивне његе у оквиру клинике Charité вриједно је у организационом смислу, али и у сфери терапијског лијечења и кадровске и техничке опремљености- поручила је директорица КЦЦГ из Берлина.
Током посјете Универзитетској болници Charité, као тема се посебно издвојила телемедицина која би омогућила да са пацијентима КЦЦГ, иако на даљину, раде и љекари из Берлина.
Подсјећају да је у септембру у Подгорици потписан Споразум о формирању Савеза клиничких сарадника Црне Горе чији су чланови, поред наше установе, Универзитетска клиника Charité, Институт Роберт Кох и Институт за јавно здравље Црне Горе. У том контексту, већ од новембра наши љекари боравиће на едукацији у Њемачкој, гдје ће имати практични и теоријски тренинг.
Раније данас, министарка здравља је из Берлина најавила да ће Министарство здравља Њемачке донирати Црној Гори 1.536 јединица моноклоналног антитијела (мАб) Casirivimab i моноклоналног антитијела (мАб) Imdevimaba које се састоји од 1.536 бочица Casirivimaba и 1.536 бочица Imdevimaba за комбиновану примјену. Вриједност донације је 3.172.454 еура.
У црногорској делегацији, поред министарке здравља и директорице КЦЦГ су и директор Института за јавно здравље Црне Горе Игор Галић и шефица канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори Мина Брајовић.