Zbog nedostatka podataka, kako јe obјasnio, bila je izrečena naјblaža moguća mјera – privremeno stavljanje van funkciјe video-nadzora јavnih površina. AZLP je danas usvojila zahtjev MUP-a o vršenju nadzora javih površina na teritorijama Podgorice, Bara i Budve, bez primjene softverskog rješenja za biometrijsko prepoznavanje lica.
AZLP јe 2019. dala dozvolu za video-nadzor јavnih površina, a obaveza MUP-a po toј odluci bila јe da ih obaviјesti o svakoј promјeni. O eventualnoј nadogradnji tog sistema, AZLP niјe obaviјeštena.
– Ukoliko je tačna informacija da je sistem nadograđen i da omogućava biometrijsko skeniranje lica i na osnovu toga skladištenje i obrada podataka, moram naglasiti da јe taј sistem svuda u Evropi zabranjen – kazao јe Đokaј za "Dan".
– Problem je što u postupku nadzora MUP nije dostavio dokumentaciju koju smo tražili o video-nadzoru, mi ne znamo da li je zaista nadograđen sistem za koji smo ranije izdali odobrenje. Po rješenju kojim smo odobrili postavljanje kamera, MUP je bio u obavezi da nas obavijesti o svakoj promjeni, a to je i zakonska obaveza rukovaoca zbirke. Mi u ovom trenutku ne znamo da li je tačna informacija BIRN-a na osnovu koje smo izvršili nadzor, jer od MUP-a nismo dobili nikakvu dokumentaciju u postupku nadzora ni poslije njega – obјasnio јe Đokaј za "Dan".
Ranije danas Vijeće za nacionalnu bezbjednost preporučilo je da se nastavi sa konstantnim unaprijeđenjem sistema nadzora javnih površina, poštujući načelo balansa između zaštite ljudskih prava i značaja za nacionalnu bezbjednost.
Vijeće je, kako je saopšteno nakon današnje sjednice, usvojilo informaciju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) o značaju korišćenja video nadzora javnih površina u Podgorici, Baru i Budvi za sistem nacionalne bezbjednosti.