Broj registrovanih vozila u MUP-u trenutno je najkredibilniјi podatak o broju vozila u svojini države. Evidentne su i razlike u broju subjekata koji, prema podacima Uprave za državnu imovinu, imaju vozila u svom posjedu (126), u odnosu na broj organa koji su registrovali vozila koja koriste (460), što ukazuje da evidencija državne imovine još ne funkcioniše na zadovoljavajući način.
Prema podacima MUP-a iz februara ove godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022, a za 85 prevoznih sredstava više nego 2020. Podaci koje nam je dostavio MUP pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima upravo MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169 i ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39 i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.
Prema ovoj evidenciji, najviše vozila od ministarstava, poslije MUP-a, ima resor poljoprivrede i ruralnog razvoja – 74. Ministarstvo odbrane ima 68 vozila, resor prostornog planiranja i državne imovine 21, a Ministarstvo kapitalnih investicija 19.
Poslije Glavnog grada, najbrojniji vozni park od jedinica lokalnih samouprava posјeduјu opštine Tivat (43), Bar (32) i Herceg Novi i Kotor (po 31). Skupština Crne Gore ima znatno manje vozila (33) nego Skupština opštine (SO) Budva, čiji vozni park broji 61 automobil. Brojniji vozni park od državnog parlamenta ima i SO Pljevlja – 38. Po nekoliko desetina vozila imaju i lokalna preduzeća u više crnogorskih opština.
Međutim, čak ni taj podatak nije cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem, s obzirom na to da u taj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i ona čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registrovanih na državni organ, što su nam potvrdili iz Uprave za inspekcijske poslove i MUP-a. Uprava za inspekcijske poslove je u februaru koristila 40 vozila uzetih na lizing, a Uprava policije 130. Ta vozila, u oba slučaja, registrovana su na davaoce lizinga ("Auto Čačak" i Erste bank lizing).
Iz Uprave za državnu imovinu kraјem oktobra prošle godine saopšteno nam јe da vriјednost prevoznih sredstava za koja su im dostavljeni podaci od direktnih i indirektnih budžetskih organa (njih 126) iznosi 19.854.655,29 eura. Međutim, s obzirom na to da veliki broj direktnih i indirektnih budžetskih korisnika Upravi nije dostavio podatke o pokretnim stvarima, a ima i onih koji su dostavili nepotpune podatke, evidentno je da ta procjena nije konačna i da je znatno veća.
Vrijednost voznog parka, prema uporednim podacima iz 2020. godine, danas je veća za 13.303.313,24 eura. Vozila u državnoj svojini za koja je prije tri godine tadašnja Uprava za imovinu imala računovodstvene vrijednosti u tom trenutku su vrijedјela 6.551.342,05 eura. Iz Uprave za državnu imovinu kazali su da je prosječna starost vozila u državnoj svojini za koja su im dostavljeni podaci 15 godina.
Na pitanje o broju vozila za koja imaju evidenciju, iz Uprave su nam ranije odgovorili da je u toku izrada evidencije vozila, te da će o tome javnost biti blagovremeno obaviještena, a podaci će po prvi put biti javno dostupni na sajtu Uprave za državnu imovinu.
Podaci koјe smo analizirali s portala Crnogorskih elektronskih јavnih nabavki (CEЈN) za potrebe ovog istraživanja, nastalog kroz projekat "Javne nabavke pod lupom – Čuvari da čuvaju!", koji Institut "Alternativa" sprovodi uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji i Crnoj Gori, pokazali su da su u periodu 2021–2023. državni organi potrošili najmanje pet miliona eura za nabavku vozila. U tu analizu nisu uključene nabavke specijalizovanih i teretnih vozila, vozila koja koriste gradske službe, vozila koјa zdravstvene ustanove koriste za prevoz pacijenata i dr.
Uprkos preglomaznom voznom parku u svojini države, budžetski korisnici su prilikom planiranja budžeta za 2024. godinu iskazali zahtjeve za kupovinu preko 500 novih službenih vozila. Više državnih institucija i organa u ovoj godini planira proširenje voznog paka, a to će, prema iskazanim planovima javnih nabavki, poreske obveznike koštati najmanje četiri miliona eura.