To je poručeno na svečanosti “Promovišemo kvalitet za bolju javnu upravu” na kojoj su, povodom Međunarodnog dana javne uprave, dodjeljene nagrade najboljim državnim službenicima/cama.
Ministar javne uprave Maraš Dukaj, kazao je da je reforma javne uprave jedan od tri ključna stuba proširenja Evropske unije (EU) i jedan od najsloženijih zadataka sa kojima se Crna Gora suočava u pregovaračkom procesu.
- Zajedno sa cijelim timom Ministarstva, na koji sam ponosan, radili smo predano na unapređenju svih oblasti koje su u našoj nadležnosti. Cjelokupna državna administracija Crne Gore je u prethodnim mjesecima obavila ogroman posao, a dokaz tome je prije svega važan korak koji smo prije nekoliko dana napravili u evropskim integracijama - rekao je Dukaj.
Prema njegovim riječima, državni službenici i službenice su tihi heroji naše demokratije i društva.
Kako je naveo Dukaj, iako često suočeni s velikim izazovima i očekivanjima, javni službenici svojim angažmanom i predanošću, profesionalizmom i efikasnošču jačaju povjerenje građana u institucije i doprinose izgradnji boljeg i pravednijeg društva.
-Zbog toga večeras odajemo priznanje i zahvalnost vama – izvrsnima, najboljim među nama, jer neumorno radite u službi javnog interesa. Imamo obavezu da vas prepoznamo, podržimo i da pokažemo da cijenimo vašu posvećenost i profesionalnost- istakao je Dukaj.
Ove godine prvi put, kako je rekao, najbolji pojedinci i timovi izabrani su prema novoj metodologiji, koja je razvijena u saradnji sa UNDP-om, sa jasno utvrđenim i javno dostupnim kriterijumima i kategorijama.
- Dragi javni službenici, ponosni smo na vaš rad, svjesni da uvijek ima prostora za napredak. Neka nas nabolji među nama inspirišu da radimo sa još većim žarom i posvećenošću kako bi svaki segment društva funkcionisao na najbolji način. Vaša uloga je neprocjenjiva, a bez vas, naši ciljevi nisu dostižni. Uvijek imajte to na umu - poručio je Dukaj.
On je dodao da su u procesu unapređenja javne uprave potrebni i aktivni građani i privreda “koji nas podstiču da budemo bolji, efikasniji i usmjereni ka njihovim potrebama”.
Predsjednik Vlade Milojko Spajić, naglasio je da, kao neko ko se prije nekoliko godina vratio u državu iz potpuno drugačijeg sistema, mora priznati da su mnogi koje je sreo i sa kojima je sarađivao razbili sve predrasude koje je imao o državnoj upravi.
- Toliko sposobnih i posvećenih pojedinaca mi je svojim radom i entuzijazmom dalo vjeru da zajednički možemo donijeti dobre promjene Crnoj Gori. I bili su u pravu - rekao je Spajić.
Prema njegovim riječima, vladavina prava godinama je bila boljka crnogorskog društva, pa je zbog toga dobijanje IBAR-a i velika pobjeda, jer će konačno rad svih službenika biti vidljiv društvu i vrednovan kroz zatvaranje poglavlja iz evropske agende.
- Tu čeka veliki posao i vas i nas, tako da budete spremni, jer je momenat da pružimo maksimum, kako bi iskoristili veliku crnogorsku šansu, da do 2028. godine postanemo 28. članica Evropske unije - kazao je Spajić.
Stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, istakla je da UNDP već dvije decenije, kao pouzdan partner Crnoj Gori, pruža kontinuiranu podršku crnogorskoj javnoj upravi, fokusirajući se na jačanje institucija, unapređenje transparentnosti, promociju zelene ekonomije, digitalizaciju, jačanje vladavine prava i promociju rodne ravnopravnosti.
Ta saradnja je, kako je rekla, postavila čvrste temelje i pokazala da postoji snažna sinergija između pristupanja EU, Agende 2030 i Ciljeva održivog razvoja, kao i komplementarnost ovih procesa.
Paniklova je rekla da je, kako javna uprava napreduje onda kada sve njene komponente funkcionišu skladno, ključno prepoznati i nagraditi pojedince i timove koji su dali izuzetan doprinos.
- Moramo nastaviti da ističemo i slavimo napore tih posvećenih službenika i službenica koji neumorno rade za napredak i dobrobit građana i građanki Crne Gore. Posebno mi je drago što je ovogodišnji postupak nagrađivanja i priznanja proistekao iz snažnog partnerstva između UNDP-a i Ministarstva javne uprave” -rekla je Paniklova.
Direktor Uprave za ljudske resurse Agron Camaj istakao je da je dobro organizovana i kompetentna javna uprava preduslov za jačanje institucija, od čega zavisi i uspješnost ekonomskih i ukupnih društvenih reformi.
- Efikasna javna uprava je pretpostavka za ostvarivanje vladavine prava i zaštitu ljudskih prava i sloboda po standardima razvijenih demokratija i onih uspješnih država koje, ujedinjene, čine porodicu naroda kojoj i sami strijemimo – EU - rekao je Camaj.
On je kazao da kvalitet u javnoj upravi nije više luksuz, već neophodnost.
- Kako bismo do kraja i kvalitetno ispunili našu misiju, naše liderstvo mora biti posvećeno i s jasnom vizijom, a naše službenice i službenici, kroz kontinuirane obuke i osposobljavanje, moraju ovladati savremenim metodama i tehnologijama, ali i u svakom trenutku biti spremni da odgovore izazovima koje pred njih postavlja aktuelni trenutak razvoja našeg društva - naveo je Camaj.
On smatra da se jednakim pristupom za sve daje doprinos izgradnji javne uprave, koja je oslobođena predrasuda, u kojoj će se cijeniti znanje, iskustvo, promovisati kvalitet i gdje će svi biti u prilici da daju maksimalni doprinos.
- Stoga, u svim našim procesima, jako je važno integrisati princip rodne ravnopravnosti, pokazati više solidarnosti i međusobnog razumijevanja, podrške i saradnje, te i dalje podsticati integraciju pripadnika nacionalnih manjina u javnu upravu- rekao je Camaj
Pedstavnica Ministarstva javne uprave (MJU), Aleksandra Masoničić kazala je, u ime nagrađenih, da je ispunjena i zahvalna što je Ministarstvo i ove godine prepoznalo značaj obilježavanja Međunarodnog dana javne uprave kroz nagrađivanje najboljih postignuća.
-U ime svih nagrađenih zahvaljujem koleginicama i kolegama koji su nam bili podrška i pružali pomoć, a u lično ime zahvaljujem UNDP-u koji je bezrezervno pružio podršku mom timu u pripremi nagrađenog projekta- rekla je Masoničić.
Ona je istakla da odgovornost i kvalitet uvijek budu prepoznati i nagrađeni, a da se samo kroz timski rad i posvećenost mogu ostvariti zacrtani ciljevi Crne Gore u narednom period.
U kategoriji „Izvrsnost u pružanju javnih usluga i zalaganje za pristupačnost javne uprave – Javna uprava za sve“ nagrađeni su Marina Matijević iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Munir Ramdedović iz Opštine Bar, Slađana Miletić iz Ministarstva odbrane, Đerđ Gojčaj iz Ministarstva odbrane, Marina Pavićević iz Uprave za inspekcijske poslove.
Timsku nagradu u kategoriji „Modernizacija i digitalna transformacija javne uprave kao i doprinos procesu EU integracija“ dobili su Aleksandra Masoničić, Alen Franca i Biljana Mašanović iz MJU.
Nagrađen je i tim koji čine Maja Dragojević, Jelena Knežević, Jovan Kljajić, Vesna Simonović, Mark Siništaj i Ilija Šofranac, takođe iz MJU.
Pojedinačno najbolji u ovoj kategoriji su Bojan Vujović i Irena Bošković iz Ministarstva evropskih poslova.
U kategoriji „Podrška osnaživanju mladih i većem uključivanju (inkluziji) osjetljivih grupa stanovništva u društvene tokove, kao i podrška rodnoj ravnopravnosti i rodno odgovornoj javnoj upravi“ pojedinačno su nagrađeni Milica Nikolić iz Uprave za ljudske resurse, Rosanda Jocović iz Ministarstva ekonomskog razvoja, a timska nagrada pripala je Mitru Kisjelici, Biljani Škobalj, Adrijani Kovačević i Marini Vukalović iz Opštine Herceg Novi.
U posljednjoj kategoriji „Podrška u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, nagrađen je tim iz Uprave policije koji čine Aleksandar Radović, Nataša Starovlah Knežević, Helga Dakić i Miroslav Jaramaz.