Учесници трибине "Универзитет Црне Горе између науке, етике и политике", која је одржана јуче у Ректорату, оцијенили су да је та институција централизована и погодно тло за политичке утицаје, док годинама изостаје критичка мисао са факултета. Представници академске заједнице истичу да је један дио њих до скоро прогоњен због критичког мишљења.
Потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак оцијенила је да је УЦГ заједно са Црногорском академијом наука и умјетности игнорисао проблеме у друштву и високом образовању. Она наводи да се све чешће на нашим факултетима добијају дипломе на незнању, због чега је УЦГ деградиран.
– Надамо се да је то вријеме иза нас и да ће промјене у Црној Гори довести до тога да зависимо од обичног грађанина. Ми морамо да будемо искрени и да кажемо да су на Универзитету били људи који су брукали ту институцију. И о томе нико на УЦГ није причао, као да је постојала једна еснафска солидарност и нико није хтио да укаже на оне код којих су, на примјер, куповани испити. То знају студенти и сви професори, због чега се Универзитет урушава. Оно што је иритантно да смо имали једно ћутање и климање главом по службеној дужности. Посљедњих година је УЦГ био као полицијска испостава, јер смо примјер неслободе и игнорисања свих проблема на факултетима. Била сам у ситуацији да ме редовни професори тапшу по рамену због изреченог става, али њих нема нигдје да кажу шта мисле. Не знам што би изгубили са тим јер су заштићени. Велики порблем је и прилив високошколаца, годишње нострификујемо по 5.000 диплома са сумњивих факултета из региона, што унижава наш квалитет. Све мање је значајно знање – каже Бошњак.
Професорица Филолошког факултета Татјана Бечановић казала је да је мит да Универзитет може бити ослобођен од политике.
– Ова институција је пљачкана годинама и неистомишљеницима није дозвољено да напредују и дођу у Ректорат. Ја сам само једанпут овдје била и имала сам могућност два минута да кажем шта мислим. Нико се није надао да ћу се вратити овдје. Једног тренутка сам мислили и да ћу остати без посла, изводили су ме пред суд части и испитивали моја осјећања – истиче Бечановић.
Професор Филип Ивановић казао је да се на нашим универзитетима више брине о техничким него о суштинским стварима.
– Сада се само прича о плагијатима, да ли је неко ставио фусноту гдје треба, а не разматрамо шта пишу и какви су радови и ставови наших студената. Проблем је активизам студената, мислим да у посљедњих 10 година у Црној Гори нијесмо имали њихов ниједан протест. Не постоји њихова динамика да изразе своје незадовољство и боре се за већа права. На тај начин и професори не реагују како треба – наводи Ивановић.
Професорица Соња Томовић Шундић сматра да неко ко је образован мора бити и моралан, али и да је задатак науке да служи истини и хуманости.
– Људи који се понашају неморално имају друштвену корист, али на кртаке стазе. Универзитет мора да развија културну мисао и да обезбјеђује слободу – каже Томовић Шундић.