Sa jedne od ranijih sjednica
26/12/2024 u 20:06 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Hotelske usluge za poslanike koštaju preko 160.000 eura

Za usluge rezervacije hotelskog smještaja u zemlji i inostranstvu Skupština Crne Gore u narednoj godini daće 161.157 eura, previđeno je Pozivom za nabavku usluge rezervacija hotela, koji je objavljen 23. decembra, a koji je bio aktivan do juče.

Riječ je o drugoj primjeni okvirnog sporazuma čija je dvogodišnja vrijednost 322.314 eura, i PDV-a 67.686 eura, a iz parlamenta za "Dan" pojašnjavaju da je predmetni poziv sastavni dio osnovnog postupka javne nabavke pokrenutog 7. februara ove godine.

Prema Zakonu o javnim nabavkama, ponude u otvorenom postupku javne nabavke roba i usluga, vrijednosti jednake ili veće od 150.000 eura, podnose se u roku koji ne može da bude kraći od 30 dana od dana objavljivanja tenderske dokumentacije. Međutim, u tenderskoj dokumentaciji se navodi da će se ugovor zaključiti prema uslovima okvirnog sporazuma, bez ponovnog nadmetanja, ako su tim sporazumom definisani svi potrebni uslovi za pružanje usluge.

Postupkom javne nabavke najviši zakonodavni dom traži usluge rezervacije hotelskog smještaja u zemlji na bazi noćenja sa doručkom za jednu do tri osobe u hotelu kategorizacije po izboru naručioca. Traži se i usluga rezervacije hotelskog smještaja u zemlji na bazi noćenja sa doručkom za četiri do 10 osoba u hotelu kategorizacije po izboru naručioca, kao i za 11 ili više osoba.

Usluga rezervacije hotelskog smještaja u inostranstvu na bazi noćenja sa doručkom traži se za jednu do tri osobe, četiri do 10 osoba i za više od 11 osoba u hotelu kategorizacije po izboru naručioca.

Tenderom se traži i usluga rezervacije hotelske prostorije za organizaciju događaja – konferencije, bilateralnih sastanaka u zemlji za 20 ili više osoba sa kafe pauzama i osvježenjem.

Tvrde da nije bilo izmjena, niti žalbi

Iz parlamenta napominju da u predmetnom postupku nije bilo ni zahtjeva za pojašnjenjima, izmjenama, niti žalbe.

– Na osnovu Odluke o izboru najpovoljnije ponude i okončanog postupka javne nabavke zaključen je i Okvirni sporazum od 9. aprila 2024. godine. Okvirnim sporazumom od 9. aprila 2024. godine jasno je definisano da će se ugovor o javnoj nabavci u drugoj godini primjene okvirnog sporazuma zaključiti bez sprovođenja postupka javne nabavke – naveli su iz parlamenta.

Kako dodaju, s obzirom na to da se drugi godišnji ugovor, po osnovu Okvirnog sporazuma, sprovedenog postupka i Odluke o izboru najpovoljnije ponude zaključuje neposredno, sa ekonomski najpovoljnijim ponuđačem/izvršiocem, rok od dva dana je, kako poručuju, primjeren.

Članom 69 Zakona o javnim nabavkama definisani su načini zaključivanja ugovora o javnoj nabavci na osnovu okvirnog sporazuma. Prema tom članu, naručilac je, između ostalog, dužan da za zaključivanje svakog ugovora pozove pisanim putem sve ponuđače iz okvirnog sporazuma, te da za svaki ugovor koji zaključuje odredi primjeren rok za dostavljanje ponuda, u skladu sa složenošću predmeta nabavke i vremenom potrebnim za dostavljanje ponude.

– Naručilac zaključuje pojedinačni ugovor sa ponuđačem koji je dostavio najpovoljniju ponudu na osnovu kriterijuma za izbor najpovoljnije ponude utvrđenog tenderskom dokumentacijom – definisano je članom 69.

Prema članu 54 zakona, ponude u otvorenom postupku javne nabavke roba i usluga, vrijednosti jednake ili veće od 150.000 eura, podnose se u roku koji ne može da bude kraći od 30 dana od dana objavljivanja tenderske dokumentacije.

– Izuzetno od stava 3, tačka 2 ovog člana naručilac može da odredi kraći rok za podnošenje ponuda, koji ne može da bude kraći od 15 dana, od dana objavljivanja tenderske dokumentacije, ako to zahtijevaju razlozi hitnosti javne nabavke koji nijesu izazvani krivicom naručioca. Naručilac je dužan da u tenderskoj dokumentaciji obrazloži razloge hitnosti zbog kojih je skratio rok za podnošenje ponuda iz stava 4 ovog člana – navodi se u zakonu.

"Dan" je u utorak pitao Skupštinu zbog čega je postupak javne nabavke otvoren samo dva dana, te da li je, s obzirom na vrijednost tražene usluge, ispoštovan član 54 Zakona o javnim nabavkama.

Iz Biroa za javne nabavke Skupštine kazali su da se ne radi o novom otvorenom postupku javne nabavke, navodeći da je otvoreni postupak javne nabavke pokrenut 7. februara, kao otvoreni postupak sa zaključenjem okvirnog sporazuma, kao poseban oblik javne nabavke, kako je to evidentirano na elektronskom sistemu javnih nabavki. Javno otvaranje ponuda, kako objašnjavaju, izvršeno je 12. marta, a ponuda ponuđača "Miros" d.o.o. Podgorica izabrana je kao ekonomski najpovoljnija, odlukom o izboru najpovoljnije ponude od 27. marta.
 


Potpredsjednici parlamenta mogu da troše gorivo bez limita: Ne žale narodne pare

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
26. decembar 2024 20:07