
Sumnjamo da je kju groznica raširenija nego što pokazuje zvaničan broj, i da znatan dio farmera prećutkuje simptome ove bolesti kod stoke, da ne bi obustavili isporuku mlijeka mljekarama, sirarama i građanima, kaže za "Dan" Vlado Lakić iz Udruženja stočara Danilovgrad.
Tvrdi da u ovom slučaju izostaje i društvena odgovornost građana i da se i dalje prodaje mlijeko građanima po kućama, u flašama ili bidonima, a da izostaje bilo kakva kontrola tih farmi.
– Od svih 10 testiranih farmi, na osam je utvrđeno prisustvo kju groznice. Nijednu dodatnu farmu nisu testirali samoinicijativno iako se opštine Danilovgrad i Nikšić smatraju zaraženim područjima po svim stručnim parametrima, pa lako može doći do prelaska zaraze na druge farme. Dosta farmera sigurno ne prijavljuje pojavu simptoma da ne bi obustavili isporuku mlijeka mljekarama, sirarama ili što sami proizvode u svojim kućama. Izostaje društvena odgovornost građana. I dalje se nastavilo sa praksom prodaje mlijeka po kućama, prodaja sira od nekoliko dana, a da uopšte nemamo kontrolu tih farmi. Uprava ne reaguje, jedan dio farmera uopšte ne reaguje – upozorava Lakić.
Ističe da postoji ogromna vjerovatnoća da se kju groznica prvo pojavila na teritoriji nikšićke opštine, ali da se to prećutalo i da je prvi registrovani slučaj zabilježen u drugoj polovini juna u opštini Danilovgrad. Lakić kaže da postoji sumnja da farmeri nisu prijavili nadležnim institucijama uginuća koja su imali na farmama.
Navodi da je sporan uvoz jednog kontingenta krava koji je došao s jedne farme iz Srbije. Lakić tvrdi da su se tom prilikom desili ogromni propusti prilikom ulaska životinja u Crnu Goru, koje, kako dodaje, uopšte nisu bile testirane na način na koji je trebalo prilikom izvoza.
– To se sve vrijeme prećutkuje. Onaj ko je bio nadležan da pregleda te papire pri uvozu, to je vjerovatno propustio da učini. Neću da kažem da je to namjerno uradio. Životinje su prošle karantin, nisu testirane na kju groznicu u Crnoj Gori. Te krave su uvožene posljednje dvije godine i bile su jeftinije. Siguran sam da nijedan farmer nije znao da su junice bolesne od kju groznice, ali su tim svojim propustom da traže stručno mišljenje od nekoga da ne bi slučajno došlo do bolesti, desilo ovo što se desilo – naglašava Lakić, dodajući da ima informacije da je jedan profesor iz Srbije obilazio crnogorske farme kako bi procijenio situaciju i da je kazao da ovaj uvoz nije smio da se desi.
Lakić dodaje da na tu situaciju ćute i nadležni, ali i farmeri koji su uvozili stoku sa te farme.
Govoreći o šteti koju su farmeri pretrpjeli ili će pretrpjeti zbog kju groznice, Lakić kaže da su premijeru Milojku Spajiću i Vladi uputili zahtjev i da očekuju da će do kraja nedjelje imati odgovor.
– Farmeri ne traže cjelokupnu štetu – tražimo da se odloži plaćanje kredita za godinu, dokle bi opet pokrenuli proizvodnju. Trenutno nijedna farma ne može da plaća ratu kredita sa ovim stanjem. Tražimo da se, ako je kredit isticao 2027, otplata odloži do 2028. Ne tražimo ni da plate kamate, niti bilo šta drugo. U ovom slučaju država je napravila propust i trebalo bi da snosi cjelokupni trošak, ne samo po pitanju plaćanja eutanaziranog grla, već bi zbog propusta prilikom uvoza farmeru sledovala cjelokupna šteta. Po grlu bi bilo 5–7 eura za mlijeko, za jednomjesečno tele na godišnjem nivou od 350 do 450 eura. Ako se na to doda i to što nemate proizvodnju đubriva, onda bi se došlo do ogromne štete, ali to niko nije tražio. Međutim, s obzirom na to da neće da reaguju kako bi trebalo, bojim se da ćemo i to tražiti. Što je najgore od svega, bolest ostavljaju tu u Crnoj Gori. Mi ne pokušavamo da je smanjimo i iskorijenimo, da edukujemo farmere, da prijavljuju slučajeve – upozorava Lakić.
Farmerki iz Nikšića Seki Iković u ponedjeljak je eutanazirano 31 grlo.
– Situacija kod nas je tužna i žalosna, od toga smo živjeli, a 31 grlo je u ponedjeljak eutanazirano. Ostale su tri muzne krave i tri junice, koje nisu steone. Sa 1.100 litara, mi smo sišli na nekih 50 litara mlijeka po danu. Da li mogu sa 50 l da platam 1.500 eura kredita? Da li mogu da šaljem djecu u školu i da živimo? Rekli su da će nadoknaditi štetu, ali ne mogu da nadoknade našu duševnu bol i patnju i sve što smo prošli. Sve je moglo drugačije da se riješi, ali odmori su bili preči od nas. Da mi sada legne 500.000 eura na račun, a mi smo za osam godina sigurno uložili i više od toga, ne može nam nadoknaditi ovo što mi sada osjećamo – kazala je Iković juče za "Dan".
Ona dodaje da je samo Bogu zahvalna što su joj djeca živa i zdrava i što se nisu zarazili jer su 24 sata bili na toj farmi, dodajući da je njen suprug imao ozbiljne komplikacije zbog kju groznice.
– Mi narednih pola godine ne možemo da uvezemo grla, a pitanje je i tad jer će biti najveće vrućine. Dakle, mi ih ne možemo uvesti prije septembra, oktobra, a to je znači da ćemo ih moći musti u januaru 2026. Šta ćemo da radimo 14 mjeseci – pitala je ona.
Dodaje da joj je jedino važno da zaštiti žirante i da vrate kredite.
– Zaposlićemo se i naći ćemo posao, mladi smo i dovoljno sposobni da zaštitimo svoju porodicu i da redovno izmirujemo svoje obaveze. Od države ne tražimo ništa nerealno, samo ono što nas sleduje po zakonu. Nikada nikoga nismo molili i tražili pomoć, tako da nećemo ni sad. Ne mogu prepričati šta smo sve prošli od prve muže, od prve krave. Nismo imali jednu balu sijena, jedne vile. Prvo grlo koje je došlo na našu farmu u ponedjeljak je eutanazirano – kazala je Iković, dodajući da se na temu kju groznice više neće oglašavati za medije.
Premijer Milojko Spajić poručio je juče da je crnogorski zdravstveni sistem spreman da odgovori ukoliko se kju groznica proširi na ljude. Kazao je da će svim stočarima koji su ostali bez grla zbog kju groznice šteta biti nadoknađena, navodeći da će sve druge detalje saopštiti Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Spajić je istakao da je određivanje lokacije za zakopavanje uginulih i eutaniziranih grla zaraženih kju kroznicom nadležnost isključivo lokalnih samouprava.
Iz Instituta za javno zdravlje juče su saopštili da su registrovali tri nova slučaja obolijevanja od kju groznice kod ljudi. Napomenuli su da su dosad u Crnoj Gori registrovali osam slučajeva obolijevanja od kju groznice kod ljudi.
Коментари (0)
Оставите свој коментар